Nostalgiczny powrót do przeszłości

0
36
nostalgikon1
REKLAMA

– Do naszego pomysłu udało się nam przekonać nie tylko lokalne instytucje, ale przede wszystkim setki seniorów. Efekt tych wysiłków mówi sam za siebie. Kilka tysięcy zdjęć pozyskanych i opublikowanych na portalu – mówi z satysfakcją Krzysztof Głomb.
– Dominują zdjęcia oficjalne, ale taka była specyfika tamtych lat – dodaje Marcin Golec, redaktor portalu. – Niewiele osób stać było na aparat, filmy i późniejszą ich obróbkę.
Do zaglądania na strony Nostalgikonu zapraszani są nie tylko starsi mieszkańcy miasta, pamiętający realia będące treścią publikowanych fotografii, ale także młodsi, którzy w ten sposób mają okazję się z nimi zapoznać jako z ciekawostką historyczną.
W połowie grudnia w Centrum Sztuki Mościce zorganizowano konferencję podsumowującą dotychczasowy przebieg projektu Cyfrowy Most Pokoleń, na którą zaproszono i młodzież, i seniorów. Przygotowano trzy bloki tematyczne związane z Tarnowem z lat 1970 – 1990: ogólny, sportowy i muzyczny. Każdy z nich poprowadzony był przez lokalnych dziennikarzy związanych zawodowo z omawianym zagadnieniem – przez Piotra Filipa (dziennikarza, historyka) oraz naszych kolegów redakcyjnych – Roberta Nogę (dziennikarza sportowego) i Krzysztofa Borowca (dziennikarza muzycznego). Starsi uczestnicy spotkania z łezką w oku wspominali lata młodości, choć „siermiężne” i spędzone w komunistycznej Polsce, młodsi, niejednokrotnie ze zdumieniem, dowiedzieli się, jak bardzo różniło się życie ich rodziców i dziadków od tego pędzonego przez nich obecnie. Wszyscy za to zgodnie skonstatowali, oglądając prezentowane fotografie i przemiany, jakie przeszło miasto nad Białą na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.
Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy w holu Centrum Sztuki Mościce, pokazującej część zdjęć z zasobów Nostalgikonu. Eksponowane fotografie podzielono na tematyczne działy: Miasto, Kultura, Sport, Nastroje, Święta. Na niektórych uwieczniono prawdziwe „perełki” peerelowskiej rzeczywistości Tarnowa – a to budka telefoniczna z urwanymi drzwiami, a to czerwony autobus na brukowanej kostką ulicy, dziś Szujskiego, sala udekorowana na obchody setnej rocznicy urodzin Lenina czy pracownice przy linii produkcyjnej tarnowskich popularnych „szampanów”, czyli win musujących marki „Bankietowe”. Wystawa dostępna jest w CSM do połowy stycznia, później będzie prezentowana prawdopodobnie w innych punktach miasta. Warto na nią zajrzeć, by odbyć nostalgiczną wędrówkę w czasie, odszukać na zdjęciach znajomych, uświadomić sobie rozmiary przemian, jakie przeszedł Tarnów i nasze życie w nim.
A kto chciałby dołożyć własną cegiełkę do zbiorowej pamięci tarnowian i za pośrednictwem Nostalgikonu upublicznić w sieci posiadane fotografie z minionych dekad, może umieścić je na przyjaznym i łatwym w obsłudze portalu samodzielnie lub skontaktować się ze Stowarzyszeniem Miasta w Internecie, dzwoniąc pod numer 14 688 80 12, albo odwiedzić jego siedzibę na pierwszym piętrze budynku „Krakus”.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments