Nowa przestrzeń dla kultury

0
71
Kamienica przy ul. Walowej, którą Aspiranci zagospodarują na potrzeby młodych tarnowskich artystów
REKLAMA

Ulica Wałowa staje się miejscem kulturalnych działań inicjowanych z jednej strony przez władze Tarnowa i miejskie instytucje kultury, z drugiej – przez rozmaite stowarzyszenia i organizacje zajmujące się szeroko rozumianą kulturą. Ciekawym pomysłem podzieliła się niedawno Fundacja Promocji Artystycznej Aspiranci. To młodzi ludzie, którzy trzy lata temu założyli Grupę Nieformalną Aspiranci przekształconą niedawno w fundację, by promować młodych lokalnych artystów i autorów, dając im możliwość zadebiutowania i pokazania swojej twórczości przed publicznością. Teraz Aspiranci chcą zorganizować w mieście Art Squat – przestrzeń dedykowaną kreatywnym, artystycznym działaniom.
– Projekt pod nazwą Art Squat zakłada realizację wystaw indywidualnych i zbiorowych poświęconych także tematyce tarnowskiej, koncertów, warsztatów, działań teatralnych i parateatralnych, szkoleń, spotkań literackich, itd. Chcemy też stworzyć tu Otwartą Pracownię, czyli przestrzeń wspólnej pracy dla artystów, twórców początkujących i profesjonalnych, których problemem jest często brak odpowiedniego miejsca, bo trudno takim nazwać kąt wygospodarowany w mieszkaniu. Wszystko to miałoby się odbywać w zagospodarowanej na rzecz działalności kulturalnej kamienicy przy ulicy Wałowej 25, którą miasto użyczy nam nieodpłatnie na razie do końca bieżącego roku. Kamienica ta jest wprawdzie przeznaczona do wyburzenia, ale dopóki plan nie stanie się faktem, nie będzie konkretnych decyzji, będziemy mogli z niej nieodpłatnie korzystać – mówi Natalia Tryba z Fundacji Promocji Artystycznej Aspiranci.
Projekt powinien wystartować początkiem października, ale zanim to się stanie, pomieszczenia w kamienicy przy ul. Wałowej 25 trzeba odświeżyć, posprzątać, zabezpieczyć. I tu prośba do tarnowian, których Aspiranci zachęcają do włączenia się do akcji „Zbieramy na Art Squat”. Zbiórka pieniędzy, a na generalne porządki i podstawowe wyposażenie potrzeba ok. 1500 zł, trwa do końca września i prowadzona jest na portalu www.aktywnimieszkancy.org. W kilka dni odnotowano wpłaty na sumę kilkuset złotych. Ale nie tylko pieniądze są potrzebne.
– Można nas wesprzeć konkretną wpłatą, ale również przekazując na przykład materiały niezbędne do przeprowadzenia niewielkiego remontu, odświeżenia pomieszczeń na piętrze kamienicy. Chodzi przede wszystkim o farby, wałki do malowania, gładź szpachlową, szpachle. Potrzebne są także elementy wyposażenia, czyli krzesła, stoły, sztalugi, a także grzejniki elektryczne – dodaje Natalia Tryba.
Potrzebni są także pozytywnie zakręceni młodzi ludzie, którzy poświęcą swój wolny czas na pomoc w przygotowaniu pomieszczeń, w organizacji poszczególnych wydarzeń kulturalnych, ich promocji, obsłudze. Chętni mogą kontaktować się z Aspirantami chociażby poprzez profil na Facebooku.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o