O Tarnowie z nostalgią

0
96
nostalgikon
REKLAMA

Ocalić od zapomnienia czas sprzed 30‑40 lat, pokazać, jak zmieniał się Tarnów na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, wreszcie po prostu uchronić przed zniszczeniem tradycyjne fotografie pokazujące Tarnów – między innymi takie cele stawiają sobie pomysłodawcy portalu nostalgikon.pl – tarnowskiego portalu wspomnień.
Prace nad portalem o historii najnowszej Tarnowa rozpoczęło właśnie Stowarzyszenie Miasta w Internecie. Dzięki współpracy z tarnowianami i osobami niegdyś związanymi z Tarnowem, a także organizacjami i instytucjami na portalu udostępniony zostanie zbiór fotografii z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku oraz wspomnień o tamtych czasach. Pomoc w realizacji cyfrowego portalu wspomnień zadeklarowało już Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
– Internet jest zaskakująco ubogi w fotografie ukazujące życie w Tarnowie z lat 1970 – 1990. A przecież to czas młodości tarnowian – dzisiejszych seniorów, grupy licznej i ważnej dla miasta. Na pewno w prywatnych zbiorach znaleźć można wspaniałe zasoby fotografii z tamtych lat. Czas, aby seniorzy podzielili się nimi z młodym pokoleniem i między sobą. Zachęcam gorąco tarnowian z pokolenia 60+, a także członków ich rodzin do udostępnienia w portalu nostalgikon.pl zdjęć ukazujących wydarzenia kulturalne, sportowe, religijne, społeczne z tamtych czasów. Stwórzmy razem wyjątkowy tarnowski portal wspomnień – mówi Krzysztof Głomb, pomysłodawca portalu, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie.
Za stronę techniczną oraz projekt graficzny portalu odpowiada tarnowska firma Grupa Autograf. Wprowadzenie fotografii do portalu będzie bardzo proste. W tych działaniach wsparcia seniorom udzielą Latarnicy Polski Cyfrowej. Zaplanowano też spotkania z seniorami, podczas których będą mogli (jeśli jeszcze nie mieli okazji) poznać zasady skanowania tradycyjnych fotografii i publikowania ich na portalu, a także omówić podpisy pod fotografiami.
Zdjęcia w portalu zostaną szczegółowo opisane, będzie je można wyszukiwać według daty, nazwy wydarzenia, lokalizacji na planie ówczesnego Tarnowa, imion i nazwisk autorów zdjęć i osób widniejących na fotografiach.
Premiera portalu – udostępnienie zdjęć w Internecie dla wszystkich zainteresowanych, nastąpi w październiku.
Twórców portalu można odwiedzić w Tarnowie; siedziba SMIW znajduje się na pierwszym piętrze budynku „Krakus”.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments