Obcy w kadrze

0
sasnalowie
Łukasz Maciejewski z Anką i Wilhelmem Sasnalami
REKLAMA

Rozmowę z artystami poprzedzi projekcja filmu „Słońce, to słońce mnie oślepiło”, najnowszego projektu filmowego małżeństwa Sasnalów. Początek o godz. 19. Wydarzenie jest częścią tegorocznego festiwalu ArtFest.
Bohater obrazu „Słońce, to słońce mnie oślepiło”, Rafał Mularz to obcy z wyboru. Nie postępuje według ogólnie przyjętych reguł, jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń, ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry, jeszcze bardziej obcego niż on sam – obcego z definicji. Film buduje portret nie tylko głównej postaci, ale też współczesnego społeczeństwa, które zwykle piętnuje, wskazuje palcem wszelką inność, odmienność. W rolach głównych występują Rafał Maćkowiak i Małgorzata Zawadzka.
„Słońce…” to film wolny, bezkompromisowy, odważnie wprowadzający do polskiej debaty filmowej temat uchodźców, zagrożenia ksenofobią i ruchami ekstremistycznymi. Być może chwilami wydaje się, że owa jawnie publicystyczna teza jest ważniejsza od samej struktury opowiadania, a nazbyt oczywiste przesłanie osłabia finezję kadrów (zdjęcia Wilhelma Sasnala), ale z drugiej strony właśnie Sasnalowie są dzisiaj być może najodważniejszym tandemem filmowych artystów zaangażowanych ideologicznie i potrafiących owo zaangażowanie przekłuć w intrygującą filmową konstrukcję – napisał w swojej recenzji Łukasz Maciejewski, który będzie gospodarzem spotkania z artystami w Centrum Sztuki Mościce tuż po seansie filmowym.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze