Obecni w swoich dziełach

0
190

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zorganizowało wspólnie z Galerią Sztuki Hortar wyjątkową wystawę pt. „Wielcy nieobecni”. Prace twórców już nieżyjących, ale w różny sposób związanych z Tarnowem, reprezentatywne dla ich twórczości, oglądać można w galerii przy ul. Legionów do 20 stycznia.

Istniejąca od 2004 roku Galeria Sztuki Hortar, będąca prywatnym przedsięwzięciem rodziny Kopczyńskich, obecnie prowadzona przez Teresę Kopczyńską i Olgę Kopczyńską-Dębską, zamykając rok jubileuszowy i obchody 15-lecia działalności, zaprosiła publiczność na wystawę wyjątkową, przygotowaną wspólnie z Muzeum Okręgowym w Tarnowie.
Wystawa „Wielcy nieobecni” to prezentacja prac artystów już nieżyjących, a przez lata w różny sposób związanych z Tarnowem. Niektórzy w Tarnowie się urodzili, inni zdecydowali się tu zamieszkać; tu pracowali, tworzyli, często też właśnie miasto było tematem ich prac. W galerii „Hortar” oglądać można kilkadziesiąt różnorodnych obrazów wypożyczonych z bogatej kolekcji tarnowskiego muzeum.
– Każdy z prezentowanych artystów miał swój charakterystyczny styl, ulubioną technikę, kolory, tematykę, i poprzez to był rozpoznawalny. Pokazujemy np. prace Tadeusza Jelenia, Jacka Wróbla, Anatola Drwala, Joanny Srebro, Józefa Szuszkiewicza. Są także akwarele Piotra Drobieckiego, obraz na szkle autorstwa Zofii Pawłowskiej – zasłużonej konserwator sztuki, ale także artystki, wreszcie praca Stanisława Potępy, byłego dyrektora tarnowskiego muzeum, krytyka sztuki, i również artysty – mówi Bożena Szczupak z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, kuratorka wystawy w galerii „Hortar”.
Wystawę można oglądać do 20 stycznia. Ekspozycji towarzyszy niewielki katalog.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o