Od Paryża po Pacanów

0
93
Tadeusz Koniarz odbiera nagrodę podczas gali World Press Photo

Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów. Spośród 5,2 tys. nadesłanych materiałów jury zakwalifikowało do finału 68 zdjęć pojedynczych i 10 reportaży. Nagrody zostały przyznane w różnych kategoriach. Własną nagrodę w kategorii „Życie codzienne” wręczyła firma Adobe Stock – partner konkursu. Trafiła ona do tarnowianina Tadeusza Koniarza (Agencja Fotograficzna East News) za fotografię 65‑letniego małżeństwa bezdomnych artystów ludowych z Pacanowa, którzy tworzą m.in. rzeźby czarownic. Czarno‑białe zdjęcie zostało wykonane tuż po przeprowadzce mieszkającej w przyczepie pary do Miedzianej Góry w województwie świętokrzyskim.
Dla filmowca i fotoreportera z Tarnowa, laureata Nagrody Kulturalnej im. B. Wojtowicza tygodnika TEMI, to już kolejne znaczące wyróżnienie. W ubiegłym roku Tadeusz Koniarz zdobył dwie najbardziej pożądane przez fotoreporterów branżowe nagrody: pierwsze miejsce za fotoreportaż w kategorii „Człowiek” w konkursie BZ WBK Press Foto (nagrodzono zdjęcia z Placu Republiki w Paryżu, gdzie zgromadzili się ludzie, by upamiętnić ofiary zamachów terrorystycznych w listopadzie 2015 roku) i pierwszą nagrodę w kategorii „Wydarzenia” w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2016 – jury doceniło osiem zdjęć przedstawiających m.in. nocne wydarzenia po paryskim zamachu.
Jak dotąd żadnemu z polskich fotoreporterów nie udało się zdobyć w jednym roku dwóch głównych nagród w obu konkursach.
– Jestem bardzo zadowolony z moich ostatnich sukcesów, ponieważ to bardzo prestiżowe nagrody i potwierdzają fotoreporterską formę. Cieszę się, że zostały dostrzeżone zdjęcia wykonane w tak bardzo różniących się miejscach: Paryżu i Pacanowie. Te ostatnie doceniło również ogólnopolskie Stowarzyszenie Fotoreporterów w konkursie „Fotoraport: Polska”.
Nagrodzone niedawno zdjęcie znalazło się w zestawie fotografii prezentowanych przez tarnowianina w Oświęcimiu podczas X Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Kochać człowieka”, gdzie również zdobyło pierwszą nagrodę.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o