Ona, on i tlen

0
71
kultura tlen
REKLAMA

Wyrypajew w 2003 roku opublikował sztukę teatralną pt. „Tlen”; kilka lat później na podstawie tegoż tekstu wyreżyserował film fabularny, w którym zagrała m.in. polska aktorka Karolina Gruszka, prywatnie żona reżysera.
Teraz „Tlen” trafia na deski tarnowskiej sceny w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. Tekst Wyrypajewa opracowała i wyreżyserowała aktorka Zofia Zoń, dla której będzie to reżyserski debiut. Reżyserka zagra w swojej inscenizacji Saszę, a partnerować jej będzie jako Saniek Jakub Węgrzyn – aktor, slamer i poeta.
Sasza i Saniek. On – oprawca znienawidzonej żony „o czarnych włosach i grubych pulchnych palcach”. Ona – poddawana okrutnym, upokarzającym działaniom ze strony swego męża. On – prowincjusz; ona – miastowa, iście moskiewska i zjawiskowa. Tak zarysowane dwie postaci spotykają się. Szary, nijaki i niszczycielski świat nie dostarcza bohaterom tlenu. Izolują się zatem od świata, tworząc w zamian swoją własną rzeczywistość, nieco surrealistyczną, senną, momentami narkotyczną.
– Bohaterowie „Tlenu” to w gruncie rzeczy ludzie naszego pokolenia. Zagubieni, niedoskonali, kochający na zabój, zbuntowani, ścierający się z brutalną rzeczywistością – podkreśla Zofia Zoń.
„Tlen” Iwana Wyrypajewa to dziesięć skomponowanych z wyczuciem absurdu i paradoksu sekwencji. Aktorzy prowadzą rozmowę z publicznością za pomocą hip‑hopowych deklamacji. Rozmowę na tematy moralne, egzystencjalne, społeczne i polityczne. Wyrypajew nie oszczędza nikogo: poddaje krytyce życie aglomeracji, dosadnie ośmiesza salony nowobogackich. Głównym spoiwem dramatu jest tytułowy tlen, którego poszukują bohaterowie; tlen jest nośnikiem wolności i miłości, dlatego walczą o tę wyzwalającą substancję.
Warto jeszcze dodać, że częścią spektaklu są multimedialne animacje przygotowane przez Tomasza Gawrońskiego, oprawę muzyczną stworzył Piotr Czarniecki. Premiera „Tlenu” w piątek 20 grudnia o godz. 18 na scenie underground w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments