Ostatnia Wieczerza XXI w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu

0
83
Ostatnią Wieczerzę XXI
REKLAMA

Od 10 kwietnia do 23 maja 2021 r. w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu prezentowany jest neowitraż autorstwa Piotra Barszczowskiego pt. „Ostatnia Wieczerza XXI” nad którym autor pracował przez kilkanaście lat. Od pierwszej idei i wstępnego uczniowskiego szkicu mija bowiem 30 lat.

REKLAMA

Neowitraż pt. „OSTATNIA WIECZERZA XXI”

„Ostatnia Wieczerza” to jeden z najbardziej znanych motywów teologiczno-ikonograficznych przedstawiający wieczerzę paschalną Jezusa z Apostołami na podstawie tekstów Ewangelii.
Od czasów renesansowej wizji Leonarda da Vinci trudno jest nam sobie wyobrazić inny układ kompozycji, niż ten z długim stołem, za blatem którego siedzą bohaterowie eucharystycznej sceny o wyjątkowym, doktrynalnym znaczeniu.
Wciąż nie jest łatwo oderwać się artystom, ani widzom, od tego tak bardzo zakorzenionego w pamięci fresku.

Ostatnią Wieczerzę XXIArtysta plastyk i teolog Piotr Franciszek Barszczowski podjął próbę rezygnacji z silnego wzoru na rzecz nowatorskiego rozwiązania w warstwie plastyczno-teologicznej przedstawiając nowy układ kompozycji a także osadzając biblijną historię w XXI wieku.
Na potrzeby powstania obrazu w formie grafiki-neowitrażu 30 marca 2019 r. odbył się casting, w wyniku którego zostało wyłonionych 26 statystów uczestniczących 18 kwietnia 2019 r. (Wielki Czwartek) w sesji fotograficznej w Gemini Park.
Praca nad kolażem złożonym z ponad 2 tysięcy makro i mikrofotografii chleba i wina trwała prawie rok.
Prezentacja neowitrażu miała nastąpić w Wielki Czwartek 9 kwietnia 2020 r. w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, ale z powodu pandemii prezentacja została odroczona. 

Od samego początku jego zamysłem było osadzić tę biblijną scenę w teraźniejszości. Do stworzenia neowitrażu użył ponad dwóch tysięcy zdjęć, które wykonał techniką makro i makrofotografii. Wśród nich kilkaset fotografii chleba i wina, które wypełniły kolaż dla podkreślania sakramentu Eucharystii. Pod koniec marca 2019 roku z kolei zorganizował casting na statystów, którzy odegrali konkretne role w Ostatniej Wieczerzy XXI. Odbył się on w części gastronomicznej jednej z największych galerii handlowych w Tarnowie. Do udziału zgłosiło się 26 osób. Barszczowski postawił dwa warunki statystom. Jednym były ramy wiekowe, od 20 do 40 lat, drugim znajomość czterech ewangelii opisujących moment przygotowania paschy, ustanowienia Eucharystii i wyjawienia zdrajcy.

Artysta dedykował swoje dzieło wszystkim, których spotkał na swojej drodze, o. Leonowi Knabitowi i wszystkim, którzy przezywają kryzys wiary. Ostatnią Wieczerzę XXI Piotra Franciszka Barszczowskiego można oglądać w opactwie tynieckim do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

Piotr Franciszek BarszczowskiPiotr Franciszek Barszczowski

Doktor sztuki, artysta-plastyk i fotografik, projektant komunikacji wizualnej, teolog i pedagog. Urodził się w 1972 r. w Tarnowie. Jest absolwentem dwóch krakowskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Papieskiego. Specjalizował się w dziedzinie komunikacji wizualnej oraz w dziedzinie historii sztuki sakralnej. Jako artysta-plastyk, projektant grafiki użytkowej, jest autorem identyfikacji wizualnych ponad 500 firm – jest również biegłym sądowym w tej dziedzinie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz jako artysta-fotografik do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą “NEOWITRAŻU” – charakterystycznego foto-kolażu komponowanego fragmentami makrofotografii. W 1995 r. założył w Tarnowie Pracownię Plastyczną i Galerię “SYMBOL”; w 2008 r. z jego inicjatywy powstała grupa artystyczna “NEOSECESJA”. Wykładowca projektowania komunikacji wizualnej w Zakładzie Wzornictwa tarnowskiego Instytutu Sztuki PWSZ oraz nauczyciel projektowania graficznego w tarnowskim Liceum Plastycznym. Od roku 2018 pełni funkcję prezesa Fundacji Artystycznej PEGAZ oraz konsultora przy Komisji ds. Ewangelizacji V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

 

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze