Pamięć i edukacja

0
387
fot. Dawid Drwal
REKLAMA

W Tarnowie powstaje Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci. Przebudowa i rozbudowa niewielkiego budynku przy skrzyżowaniu ulic Mościckiego i Sikorskiego powinna zakończyć się późną wiosną. Na czerwiec planowane jest otwarcie centrum, które będzie kolejnym oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Niewielki budynek wraz z wartownią, ulokowany na terenie dawnych koszar przy ul. Mościckiego, w którym jeszcze niedawno mieściła się Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (koło w Tarnowie), mocno się zmienił i rozrósł. Powstaje tu Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci.
– Nasza inwestycja zmieni nie tylko wizualnie ten fragment miasta, a projekt jest bardzo ciekawy, ale też ulokuje w tej części miasta instytucję kultury. Całkowity koszt inwestycji obejmującej generalny remont i modernizację budynku z izbą pamięci wraz z dawną wartownią, to 3 mln 400 tys. zł. Część pieniędzy pochodzi z budżetu województwa małopolskiego, część to unijna dotacja, do tego niewielki wkład własny muzeum – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Prace budowlane trwają od jesieni ubiegłego roku. Powinny zakończyć się późną wiosną.
– Przebudowywana jest cała struktura obiektu, powstaje połączenie dawnej wartowni z budynkiem głównym. Zostały podniesione mury, dobudowano piętro. Całość jest już zadaszona, prace prowadzone są wewnątrz budynku. Zostawiamy wydzieloną część z osobnym wejściem, z zapleczem socjalnym i toaletą, korzystać z tej części będą członkowie tarnowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Do regionalnego centrum prowadzić będzie osobne wejście, a cały obiekt dostosowany zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. W południowej części budynku będzie zlokalizowany taras. Na parterze o powierzchni około 220 mkw znajdą się m.in. recepcja, szatnia, przestrzeń wystawiennicza, a na piętrze o powierzchni ok. 170 mkw będą biura, biblioteka, archiwum, magazyn, pokój socjalny. Będzie też magazyn broni – dodaje Andrzej Szpunar.
Obiekt zostanie otwarty tuż przed wakacjami. Czym zajmować się będzie Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci?
– W nowej przestrzeni muzealnej zostanie urządzona wystawa poświęcona przede wszystkim dziejom polskiego oręża w latach 1918‑1956, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych struktur, w tym 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Edukacja niepodległościowa, patriotyczna i historyczna prowadzona będzie z wykorzystaniem najnowszych technologii medialnych i historycznego otoczenia. Przy wejściu umieścimy treść przysięgi składanej przez żołnierzy AK. W surowych wnętrzach będą zarówno gabloty z eksponatami, np. broń czy mundury, a także ekrany umożliwiające prezentację wielu innych materiałów i informacji. W części wystawienniczej będzie niewielka sala kinowa dla 30 osób, co pozwoli na prezentację filmów edukacyjnych – wyjaśnia dyrektor Szpunar.
Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie będzie kolejnym oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Niewykluczone, że tarnowskie muzeum zwróci się z prośbą do mieszkańców Tarnowa i regionu o przekazywanie rozmaitych pamiątek po żołnierzach. Chodzi m.in. o stare fotografie i listy itp. W archiwum Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci będą chronione przez zniszczeniem.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o