Pamiętają o Żentarze

0
96
REKLAMA

Zanim trafił do Tarnowa, Edward Żentara występował na deskach wielu teatrów w Polsce, m.in. w Lublinie, Warszawie, w Krakowie i Szczecinie; był dyrektorem artystycznym teatru w Koszalinie. Szerszej publiczności Edward Żentara dał się poznać, grając m.in. w dramacie filmowym Wojciecha Wójcika „Karate po polsku”, w „Siekierezadzie” Witolda Leszczyńskiego czy „Trzech młynach” Jerzego Domaradzkiego. Za role w tych filmach został uhonorowany nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego i nagrodą Złoty Ekran, przyznawaną przez Tygodnik „Ekran”.
Od lipca 2008 r. do maja 2011 r. związany był z Tarnowskim Teatrem im. L. Solskiego, w którym pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Już jako dyrektor teatru w Tarnowie, Edward Żentara wyreżyserował spektakle: „Zbrodnia i kara”, „Rozmowy z katem” oraz „Przyjazne dusze”. Miał sporo artystycznych planów, które chciał realizować w nowym, wyremontowanym i zmodernizowanym budynku teatru. O szczegółach nie zdążył już opowiedzieć. Znaleziono go martwego 25 maja 2011 r. w służbowym tarnowskim mieszkaniu. Aktora teatralnego i filmowego, reżysera i dyrektora tarnowskiej sceny pochowano w jego rodzinnym Koszalinie.
Teraz, rok po tamtych wydarzeniach, teatr chce wspominać tych, którzy odeszli, organizując koncert zespołu Dżem in memoriam Edwarda Żentary.
– Kiedy Edek opowiadał o muzyce swojej młodości, zawsze wspominał o Riedlu i Dżemie. Dlatego ten koncert akustyczny to pomysł na to, by wspomnieć tych, których już nie ma. I nie powrócą już… – mówi Rafał Balawejder, dyrektor naczelny Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego.
Zespołu Dżem w zasadzie przedstawiać nie trzeba. Grupa uznawana jest za jedną z najważniejszych w historii polskiej muzyki rockowej i bluesowej. Legendarny dziś zespół dał się poznać polskiej publiczności początkiem lat 80., występując podczas konkursu festiwalu w Jarocinie. Dżem szybko zadomowił się na estradach, wywołując aplauz na kolejnych rockowych i bluesowych imprezach. Przez kilkanaście lat wokalistą Dżemu był Ryszard Riedel; po jego śmierci w 1994 zastąpił go Jacek Dewódzki. Po latach znów dokonano zmiany wokalisty i obecnie jest nim Maciej Balcar. „Wehikuł czasu”, „Whisky”, „Lunatycy”, „Cegła” czy „Sen o Victorii” to dziś ponadczasowe przeboje. Zapewne usłyszymy je podczas tarnowskiego akustycznego koncertu grupy Dżem.
Zespół wystąpi w Tarnowskim Teatrze w poniedziałek 21 maja o godz. 19.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o