Pierwsza rocznica śmierci Jana Matrasa

0
74
Jan Matras
Fot. Archiwum rodziny Jana Matrasa
REKLAMA

Przed rokiem, 7 kwietnia, zmarł Jan Matras, jeden z najbardziej znanych polskich współczesnych malarzy. W pogrzebie tarnowskiego artysty, ze względu na panujący wówczas najwyższy reżim sanitarny, wzięła udział jedynie najbliższa rodzina.

Jan Matras urodził się 12 lipca 1935 roku. Główną dziedzinę jego twórczości artystycznej stanowiło malarstwo olejne, pastele oraz akwarela, którą darzył szczególną sympatią. W swojej karierze wykonał przeszło 5 tysięcy prac, których znaczna część została zaprezentowana szerokiej widowni podczas 40 wystaw indywidualnych artysty i 18 zbiorowych. Wykonywał też monumentalne dekoracje i aranżacje. Był długoletnim członkiem grupy „TA” – malarzy tarnowskich działających przy Domu Kultury Zakładów Azotowych oraz inicjatorem powstania grupy „Lemat”, w której skład wchodzili również Jerzy Martynów, Wacław Onak i Tadeusz Pecka. Jan Matras miał swoich odbiorców również poza krajem. Jego twórczość dotarła nawet do Watykanu, a jego prace do dzisiaj znajdują się w tamtejszym Domu Pielgrzyma.

REKLAMA

W 2013 roku Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zorganizowało jego jubileuszową wystawę pt. „Jan Matras. 55-lecie twórczości artystycznej”. Podczas wydarzenia Jan Matras otrzymał od prezydenta Tarnowa „Dukat Tarnowski” – wyróżnienie przyznawane osobom, które w szczególny sposób przysłużyły się miastu.

Filmowy portret Jana Matrasa w cyklu „Twarze Tarnowa” nakręcił Dariusz Zaród: https://vimeo.com/71719077

Przypominamy, że dzisiaj o godz. 18:30 w Kościele Księży Filipinów w Tarnowie odbędzie się msza św. w I rocznicę śmierci artysty.

REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments