Pierwsze urodziny pałacyku sztuki

0
71
palacyk1
REKLAMA

Tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych, istniejące blisko 40 lat, długo nie miało swojej stałej siedziby, działając początkowo w salach zabytkowej kamienicy przy ul. Wałowej 10, potem w niewielkiej przestrzeni w Pasażu Tertila, wreszcie w salach odrestaurowanego dworca kolejowego. Na szczęście ta tułaczka nie przeszkadzała w organizowaniu ciekawych projektów i wystaw.
Dokładnie rok temu, 10 maja, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie oficjalnie zainaugurowało swoją działalność pod nowym adresem w odnowionym, neogotyckim pałacyku na terenie Parku Strzeleckiego. Niszczejący pałacyk miasto uratowało w ostatniej chwili, decydując się na kompleksowy remont (za ponad 4,5 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 2,7 mln zł) i przekazując BWA. Galeria sztuki zyskała w ten sposób nie tylko stałe i własne miejsce, ale nowe przestrzenie dla działań artystycznych.
Po roku obecności w miejscu nazwanym pałacykiem sztuki Ewa Łączyńska‑Widz, dyrektor BWA, mówi, że lepszego miejsca nie mogła sobie wymarzyć.
– Mamy do dyspozycji sale wystawowe o łącznej powierzchni ponad dwustu metrów kwadratowych, do tego tarasy i balkon, a także przestrzeń wokół pałacyku, którą również wykorzystujemy do działań artystycznych. Początkowo nie brakowało obaw – pałacyk nie leży w centrum miasta, jest w zasadzie trochę na uboczu, z dala od utartych szlaków. Ale po roku obecności w tym miejscu jestem pewna, że to doskonała przestrzeń dla działalności kulturalnej. Zachwyceni pałacykiem są też zagraniczni twórcy biorący udział w poszczególnych wystawach i projektach.
Przestrzeń wystawienniczą w pałacyku w Parku Strzeleckim przetestowano na przełomie marca i kwietnia ubiegłego roku, wystawiając tu fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej” Jana Styki. Oficjalnej inauguracji nowej siedziby tarnowskiego BWA towarzyszyło otwarcie wystawy „Jak się staje, kim się jest”, nawiązującej do twórczości Tadeusza Kantora. Po dwunastu miesiącach obecności przy ul. Słowackiego 1 można pokusić się o mały bilans: BWA przygotowało 11 wystaw (w tym duże międzynarodowe projekty w ramach cyklu „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”), a pałacyk odwiedziło dokładnie 30 597 osób.
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie przypomni o swoim małym jubileuszu za kilka dni podczas tarnowskiej „Doby dla kultury”. A w czerwcu otwarta zostanie wystawa dotycząca społeczności żydowskiej – odczytanych na nowo jej związków z Tarnowem i regionem. Autorem jednej z prac będzie Wilhelm Sasnal.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments