Plenerowa wystawa o „Solidarności”

0
47
mat. prasowe IPN
REKLAMA

Na tarnowskim Rynku udostępniona zostanie wystawa plenerowa upamiętniająca strajki robotnicze w 1980 roku. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Partnerem tarnowskiej odsłony wystawy jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna dziś obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”, otwierając w 17 miejscowościach w całej Polsce (m.in. w Dąbrowie Górniczej, Kielcach, Szczecinie, Radomiu) wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. Ekspozycje mają ukazać ogólnopolskie masowe strajki z lipca, sierpnia i września 1980 roku. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim.

REKLAMA

Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie. W sierpniu 1980 r. w Polsce narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak. „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie. „Solidarność” była owocem marzeń, cierpień i działań Polaków podejmowanych na przestrzeni lat. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r.
Otwarcie tarnowskiej odsłony wystawy „Tu rodziła się Solidarność” odbędzie się dziś, 1 lipca, o godz. 12 na Rynku w Tarnowie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o