Po pierwsze taniec

0
67
REKLAMA

Wypełniony prawie do ostatniego miejsca kulturalny kalendarz Centrum Sztuki Mościce to dla tarnowskiej publiczności dobry znak. Pośród różnych sporo ciekawych propozycji, dominować będą teatr i taniec.
– Teatr pojawiać się u nas będzie bardzo często w ramach rozmaitych większych projektów, które realizujemy samodzielnie czy współtworzymy z innymi instytucjami kultury. W listopadzie włączymy się w Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima, organizowany przez Teatr Groteska w Krakowie, pokazując na naszej scenie niektóre z festiwalowych przedstawień. Będą to tytuły „Biała kobieta”, „Chagall” oraz „Box Brothers”. Co ważne, u nas odbędzie się inauguracja tego festiwalu. Już pod koniec roku, bo w grudniu, przyjedzie do nas Teatr Narodowy z Koszyc z dwoma spektaklami baletowymi – „Dziadek do orzechów” oraz „Janosik” – mówi Agnieszka Kawa, dyrektor Centrum Sztuki Mościce.
Październik to przede wszystkim druga już edycja Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta. Do Tarnowa przyjadą teatry tańca współczesnego m.in. z Warszawy i Poznania, a także grupy z Senegalu, Szwecji i Portugalii. Wydarzeniu towarzyszyć będą spotkania z artystami, wystawy fotografii powiązanych tematycznie z tańcem i ruchem, a sam festiwal potrwa od 19 do 28 października. Zanim jednak na scenie zagoszczą festiwalowe prezentacje, Centrum Sztuki Mościce zaprosi na „Jezioro łabędzie”. Ten spektakl baletowy pokażą 10 października artyści Teatru Opery Lwowskiej, a muzyczną oprawę przygotuje Orkiestra Symfoniczna Centrum Sztuki Mościce. To wspólna tarnowsko‑lwowska produkcja.
Na przełomie listopada i grudnia w ramach festiwalu sztuki ArtFest mościcka placówka organizuje wystawę najnowszych prac Andrzeja Dudzińskiego, koncerty Macieja Maleńczuka i Julii Marcell. Będą też spektakle z udziałem Krzysztofa Kowalewskiego: „Napis”, oraz program benefisowy przygotowany wspólnie z Michałem Ogórkiem.
Po wakacyjnej przerwie wracają spotkania z podróżnikami. Już 21 września gościem cyklu „za horyzont domu” będzie Zygmunt Leśniak, który w Tarnowie opowie o Indonezji. Kolejne spotkania to rozmowy z twórcami polskiego kina.
– Do końca roku planuję co najmniej trzy spotkania w moim autorskim cyklu „Goście Łukasza Maciejewskiego”. Nie podam jeszcze dokładnych dat, bo terminy są właśnie ustalane. Pierwszym gościem będzie Maciej Stuhr, który od dawna nie miał tak dobrej passy w polskim kinie. W kinie Millennium zobaczymy wkrótce „Obławę” Marcina Krzyształowicza oraz kontrowersyjne „Pokłosie” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, a w obu filmach Maciej Stuhr zagrał znakomite role. Kolejnym gościem będzie Joanna Kulig – jedno z najgorętszych aktorskich nazwisk sezonu. Pomimo bardzo młodego wieku jest już laureatką aż dwóch nagród na festiwalu w Gdyni, w tym roku za rolę w „Sponsoringu” Małgorzaty Szumowskiej. Przed nią międzynarodowa kariera. Przed tarnowskim spotkaniem pokażemy film „Kobieta z piątej dzielnicy”, w którym Kulig zagrała główną rolę obok wielkich gwiazd: Cristin Scott‑Thomas i Ethana Hawke’a – opowiada Łukasz Maciejewski, odpowiadający za program kina Millennium.
Na liście osób zaproszonych do Tarnowa są już Tomasz Wasilewski, reżyser debiutanckiego filmu „W sypialni”, oraz Katarzyna Herman, odtwórczyni głównej roli w tym filmie.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o