Podróż do przeszłości

0
73
warsztaty
REKLAMA

„Bon kultury” to projekt edukacyjny, którego trzecia edycja właśnie się rozpoczyna. Całość opracowały wspólnie z samorządem województwa małopolskiego regionalne instytucje kultury. Przygotowano specjalną ofertę warsztatów i spotkań, w których udział jest płatny, ale objęty znaczną, bo liczącą aż 75 proc. zniżką.
Projekt ponownie zagości także w Muzeum Okręgowym w Tarnowie.
– Łączymy w ten sposób zabawę z edukacją, poszerzamy też naszą ofertę. Przygotowaliśmy pięć bardzo różnych ścieżek edukacyjnych, zajęcia odbywać się będą w naszej nowej siedzibie przy Rynku 3, w Ratuszu, na zamku w Dębnie oraz w dworze w Dołędze. „Bon kultury” to oferta aktywnego uczestniczenia w poznawaniu historii i kultury Tarnowa i regionu, możliwość poznania tradycji, obrzędów i zwyczajów – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
„Tu zbuduję nowe miasto” to temat zajęć pozwalających lepiej poznać początki Tarnowa od lokacji miasta. Posługując się makietą Tarnowa, uczestnicy zajęć będą mogli samodzielnie wyznaczyć strategiczne dla miasta punkty oraz wskazać miejsce dla miejskich budowli.
Gry i zabawy staropolskie oraz opowieści o świecie dzieci żyjących w XVIII wieku to treść warsztatów pod hasłem „Zgaduj zgadula, w której ręce złota kula”. Z kolei dla miłośników walk rycerskich przygotowano zajęcia pt. „Lżejszą podajcie mi zbroję” – dzięki stworzonym na potrzeby zajęć specjalnym kopiom oryginalnych eksponatów uczestnicy zajęć poznawać będą strój sarmacki, broń białą oraz przedmioty codziennego użytku różnych warstw społecznych w XVII wieku.
Na zamku w Dębnie dowiemy się, jak wyglądało życie w średniowiecznym zamku, jakie były obowiązki rycerzy w czasach wojny i pokoju, a co wypadało czynić damom, a czego nie, jak wyglądały warsztaty średniowiecznych skrybów, tkaczy, twórców biżuterii i innych ozdób… Do dworu w Dołędze przyjechać powinny przede wszystkim osoby interesujące się fotografią. To tutaj organizowane będą zajęcia z dworską fotografią. Na podstawie starych fotografii uczestnicy zajęć poznają historię i tradycję dworu w Dołędze, dowiedzą się również, jakie są zasady dobrego portretu, czym jest technika mokrego kolodionu i jak wygląda szklana płytka negatywowa.
Co ważne, w poszczególnych zajęciach uczestniczyć mogą nie tylko szkolne grupy zorganizowane, ale także osoby indywidualne, o ile wcześniej zgłoszą taki zamiar. Szczegółowy program zajęć i zasady udziału w warsztatach znaleźć można na stronie internetowej tarnowskiego muzeum.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments