Policja i jej historia

0
113
 Nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Tarnowie
REKLAMA

Policja w Polsce świętuje w tym roku jubileusz 100-lecia powstania. Dokładnie 24 lipca 1919 roku ówczesny Sejm Ustawodawczy wydał ustawę powołującą do życia Policję Państwową. Początkowo ustawa ta obowiązywała jedynie na terenie byłego Królestwa Polskiego, a w kolejnych latach objęła już cały kraj. Policja Państwowa była zorganizowana na wzór wojskowy w zakresie uzbrojenia, umundurowania i organizacji wewnętrznej.
W tym roku w komendach w całej Polsce organizowane są rozmaite wydarzenia przypominające dzieje policji. W jubileuszowe uroczystości włączyła się także Komenda Miejska Policji w Tarnowie, organizując wystawę z okazji 100-lecia tej formacji. Spotkaniu otwierającemu wystawę towarzyszyła prelekcja wygłoszona przez historyka Michała Chlipałę z Krakowa, dotycząca powstawania Policji Państwowej i historii policjanta okresu II RP.
Archiwalne zdjęcia i stare mundury to niektóre z eksponatów udostępnianych w ramach jubileuszowej wystawy.
– W tarnowskiej komendzie działa jedyna w Polsce Izba Tradycji Policji, której zbiory częściowo pokazujemy na tej wystawie. Niektóre przedmioty przekazali nam np. członkowie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, i są to pamiątki po ich dziadkach i rodzicach, którzy tworzyli Policję Państwową, pracowali w regionie tarnowskim. Pokazujemy także umundurowanie policjantów z okresu sprzed II wojny światowej, mundury mają już kolor granatowy. Ciekawym eksponatem jest rower, którym w okresie przedwojennym jeździł tarnowski policjant Edward Sokołowski. Pokazujemy także pamiątki związane z pochodzącym z Kołkówki generałem Józefem Kordianem Zamorskim, szefem Policji Państwowej, a także te dotyczące znanego już współcześnie i pochodzącego z Żabna generała Władysława Padło, byłego zastępcy komendanta głównego policji – mówi asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
Wystawa przygotowana z okazji 100-lecia policji, dostępna jest w galerii Muzeum Okręgowego w Tarnowie przy Rynku 3. Ekspozycję można oglądać do 2 sierpnia.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o