Polskie kino w Tarnowie

0
66
tnf26
REKLAMA

Nie w maju, a już w kwietniu Tarnów znów będzie stolicą polskiego kina. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz zmiana terminu festiwalu filmowego w Gdyni wymusiły szukanie dla tarnowskiej imprezy filmowej nowego terminu. Wiadomo już, że 26. Tarnowska Nagroda Filmowa potrwa od 21 do 29 kwietnia. Jej organizatorem jest Tarnowskie Centrum Kultury.
Tarnowska Nagroda Filmowa to wydarzenie popularyzujące, promujące, upowszechniające dorobek polskiej kinematografii i jednocześnie najstarsza po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni impreza związana z polskim filmem. Tarnowski festiwal adresowany jest do widzów w każdym wieku – od dzieci po dorosłych.
W konkursie głównym zobaczymy 14 filmów. – Będą to tytuły, które widzowie mogli już zobaczyć w Tarnowie, ale i takie, które, choć pokazywane podczas ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni, tarnowskiej premiery jeszcze nie miały. Nie zabraknie tytułów będących absolutnie premierowymi. Podczas TNF prezentujemy te filmy, które pokazały się między kolejnymi edycjami naszego festiwalu. Ale oczywiście nie wszystkie, a takie, które charakteryzują się czymś wartościowym dla polskiej kinematografii – mówi Anna Grygiel, dyrektor Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
O Grand Prix i statuetkę Maszkarona walczyć będą filmy: „80 milionów”, „Baby są jakieś inne”, „Daas”, „Ki”, „Kret”, „Księstwo”, „Lęk wysokości”, „Róża”, „Sponsoring”, „Uwikłanie”, „W ciemności”, „W sypialni”, „Wszystkie kobiety Mateusza” „Wymyk”.
Konkursowe prezentacje oceniać będzie jury profesjonalne, którego przewodniczącym został Jerzy Domaradzki, scenarzysta i reżyser, w jury zasiądą poza tym m.in.: Jerzy Armata (krytyk filmowy), Barbara Brożek‑Czekańska (tarnowska radna), Ryszard Jaźwiński (dziennikarz filmowy radiowej Trójki), Mieczysław Kuźmicki (dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi), Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy i teatralny), Anna Wróblewska (zastępca redaktora naczelnego Portalfilmowy.pl). Tradycyjnie już swoich laureatów wybierze jury młodzieżowe oraz publiczność.
Znamy już laureatów nagrody specjalnej, przyznawanej za całokształt twórczości. – Kapituła Tarnowskiej Nagrody Filmowej postanowiła uhonorować tym wyróżnieniem trzy osoby – Andrzeja Seweryna, Daniela Olbrychskiego i Wojciecha Pszoniaka, ze szczególnym uznaniem ich wybitnych kreacji w filmie Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”, ale także całego dorobku twórczego tych wybitnych aktorów teatralnych i filmowych. Nagroda zostanie wręczona 28 kwietnia podczas gali finałowej – mówi Anna Grygiel.
Tarnowska Nagroda Filmowa to poza projekcjami filmowymi także sporo wydarzeń towarzyszących, związanych z filmem i jego twórcami. W tym roku organizatorzy zapraszają m.in. do obejrzenia wystawy poświęconej życiu i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego oraz zdjęć pokazujących Łódź, a wykonanych przez zmarłego reżysera. Będą także recitale śpiewających aktorów, wystąpią: Stanisława Celińska, Anna Dereszowska i Piotr Machalica.
Nie zabraknie projekcji specjalnych. Widzowie zobaczą m.in. film Anny i Wilhelma Sasnalów „Z daleka widok jest piękny”, premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Bartoszewski. Droga” czy obraz „Tala od różańca” o pisarce Natalii Rolleczek.
Organizatorzy domykają już listę gości festiwalu. Publiczność jak zawsze może liczyć na spotkania z twórcami filmów konkursowych – aktorami, reżyserami czy scenarzystami. Dokładną listę gości i harmonogram spotkań poznamy na kilka dni przed festiwalem.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o