Poszukiwane wspomnienia dziewcząt z międzywojennego Tarnowa!

0
93
dziewczęta z międzywojennego Tarnowa!
REKLAMA

Autor książek i badacz historii społecznych Marcin Wilk zbiera materiały do doktoratu, który poświęcony będzie młodzieży żeńskiej w międzywojennym Tarnowie. Poszukuje tzw. egodokumentów, zapisków osobistych: pamiętników, listów, ale także zdjęć czy rysunków.

– Film z Gretą Garbo w „Marzeniu”, pierniki z cukierni „Apollo”, a może łyżwy z koleżankami z Urszulanek? To ledwie kilka możliwości spędzania wolnego czasu dziewcząt i młodych kobiet w międzywojennym Tarnowie. Wiemy o tym z książek, gazet, czasem wspomnień, choć tych ostatnich wciąż nie znamy zbyt wiele. Jestem badaczem historii społecznej i na potrzeby pracy naukowej próbuję odtworzyć życie młodych kobiet w międzywojennym Tarnowie. Dlatego zwracam się z prośbą o zapiski osobiste (pamiętniki, dzienniki, listy) przedstawiające punkt widzenia dziewcząt/kobiet żyjących w Tarnowie międzywojennym.

REKLAMA

Forma materiałów może być dowolna, można dołączyć do nich zdjęcia lub rysunki. Dowolna może być również objętość materiałów, lecz prosiłbym, by nie było ich mniej niż kilkanaście stron zapisków/skanów lub pliku tekstowego. Materiały mogą być anonimowe – nie jest konieczne podawanie imienia i nazwiska. Bardzo proszę tylko o zaznaczenie w mailu, że materiał udostępniony jest do celów badawczych. Jestem przekonany, że materiały, które mają tarnowianie w domowych archiwach, wzbogacą obraz międzywojennego Tarnowa. O tym, jak ciekawa może być perspektywa dziewczęcej opowieści o przeszłości, przekonałem się pracując nad dwiema biografiami „Anna Jantar. Tyle słońca. Biografia” oraz „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”. Opisując natomiast ostatnie wakacje przedwojenne w książce „Pokój z widokiem. Lato 1939”, wśród bohaterek umieściłem Marię Piechotkę (z domu Huber), pochodzącą z Tarnowa – mówi Marcin Wilk.

Materiały można nadsyłać na eimail: [email protected] Pod tym adresem badacz odpowie także na wszelkie pytania zainteresowanych osób.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o