Przyznano pierwszą Nagrodę Kulturalną TEMI

0
107
wojtowicz boguslaw
REKLAMA

Idea Nagrody Kulturalnej TEMI im. Bogusława Wojtowicza zrodziła się niedługo po tym, gdy dotarła do nas smutna informacja o przedwczesnej śmierci jej patrona, naszego przyjaciela, od wielu lat związanego z tarnowską kulturą, wieloletniego dyrektora Galerii Miejskiej, animatora wielu imprez i wydarzeń artystycznych w mieście.
Wymienienie wszystkich dokonań B. Wojtowicza w dziedzinie kultury jest prawie niemożliwe, więc przypomnijmy tylko, iż był związany m.in. z teatrami w Rzeszowie, Bielsku‑Białej i Tarnowie, w Tarnowskim Centrum Kultury propagował jazz i organizował koncerty z udziałem największych jazzmanów, w Radiu Maks miał swoje audycje poświęcone jazzowi i piosence francuskiej, był menadżerem tarnowskiego zespołu Zimo, blisko współpracował z tuzami jazzu, m.in.: Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem, do grona przyjaciół zaliczał wielu znanych twórców i dzięki niemu w Tarnowie gościli i wystawiali: Andrzej Dudziński, Janusz Fogler, Ryszard Horowitz, Wojciech Prażmowski, Jerzy Skolimowski, Wojciech Pszoniak, Janusz Głowacki, Adam Myjak… Był też pomysłodawcą istniejącego do dziś i cieszącego się niezmienną popularnością interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuki ArtFest, który stworzył w 2003 roku.
B. Wojtowicz zmarł po ciężkiej chorobie 23 grudnia 2010 roku. Miał 54 lata.
* * *
Ideą Nagrody Kulturalnej TEMI im. Bogusława Wojtowicza jest coroczne honorowanie ludzi, organizacji, instytucji, wydarzeń itp., które wywarły znaczący wpływ na kształt kultury w Tarnowie. Formuła jest bardzo otwarta, bowiem chcemy dostrzegać i doceniać nie tylko „kulturalne fajerwerki”, ale również ludzi i zjawiska, które często pozostają w cieniu głównych działań kulturalnych, niemniej ich wpływu na miejską kulturę nie można przecenić.
Nagrodą będzie kwota pięciu tysięcy złotych oraz symboliczna statuetka autorstwa rzeźbiarki Arletty Kocoł‑Łobody.
Do udziału w kapitule przyznającej nagrody zaprosiliśmy osoby związane z tarnowską kulturą, które patrona naszej nagrody nie tylko przez wiele lat znały, ale z którym również blisko współpracowały. Nasze zaproszenie do udziału w kapitule przyjęli: Klaudia Wojtowicz, wdowa po patronie nagrody, Agnieszka Kawa, dyrektor Centrum Sztuki Mościce, Jerzy Hebda, przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej Tarnowa, Wojciech Klich, gitarzysta, kompozytor, animator wielu wydarzeń muzycznych, Tomasz Kapturkiewcz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury i Światosław Karwat, rzeźbiarz, prezes oddziału tarnowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Redakcję reprezentują Tadeusz Bałchanowski i Ireneusz Kutrzuba.
Kapituła Nagrody Kulturalnej TEMI im. Bogusława Wojtowicza zebrała się w pełnym składzie w końcu stycznia, a jej członkowie mieli bardzo trudne zadanie przed sobą, bo już po wstępnej dyskusji okazało się, że kandydatur jest naprawdę dużo i praktycznie każda z nich warta jest uhonorowania. Niemniej po długiej debacie zapadła decyzja: pierwszą nagrodę otrzyma dwójka tarnowskich muzyków, wykładowców Szkoły Muzyków Rockowych S.M. Rock przy TCK, Paweł Mazur i Piotr Smoleń.
Dodajmy, iż dyskutowane były również kandydatury: szefowej Galerii Miejskiej Ewy Łączyńskiej‑Widz, cyklu Centrum Sztuki Moście „Scena otwarta”, organizatora Tarnów Jazz Contest Festival Piotra Pociaska, młodego plastyka Kamila Kukli i śpiewaczki Iwony Sochy.

REKLAMA

1-nagroda-kulturalna02

Paweł Mazur i Piotr Smoleń to współzałożyciele i liderzy tarnowskiego zespołu CAVE, który współtworzyli razem z Leszkiem Łuszczem i Damianem Rękasem, ale również, a może przede wszystkim, nauczyciele, dzięki którym spora liczba młodych tarnowian poznała tajniki grania w rockowym bandzie, udoskonaliła swój warsztat, a dla wielu z nich początkowe hobby stało się życiową pasją lub nawet zawodem.
Szkoła Muzyków Rockowych S.M.Rock założona została w Tarnowskim Centrum Kultury w 1993 roku, przewinęło się przez nią wielu muzyków‑wykładowców, z których wielu to obecnie cenieni instrumentaliści, a nawet akademiccy wykładowcy. W tym gronie Mazur i Smoleń są od samego początku, swoje pasje artystyczne dzielą z nauczaniem. – Są artystycznym i nauczycielskim teamem, zawsze razem. Wychowali wiele pokoleń rockowych muzyków, jeśli za pokolenie przyjąć kolejne roczniki gimnazjalistów i licealistów – mówi Tomasz Kapturkiewicz. – Koncerty nauczycieli i uczniów S.M. Rock, które odbywają się trzy razy do roku w piwnicach TCK, są prawdziwą gratką dla wielbicieli mocnego uderzenia, zamieniają się w urocze, magiczne wręcz chwile, w których wywoływane są duchy zapomnianych gwiazd.1-nagroda-kulturalna01Współpracujący prawie od początku ich kariery z tandemem muzyków dyrektor TCK podkreśla, że koncerty te są jakby podwójnym popisem – z jednej strony umiejętności muzycznych nauczycieli, z drugiej popisem umiejętności pedagogicznych – o tych świadczy poziom uczniów. – Wszędzie tam gdzie pojawiają się ich nazwiska – tam jest gwarancja wysokiej jakości. Tak było z zespołami Cave, Cafe, CC Band, PMEQ i licznych projektów specjalnych, jak choćby ostatniego „John Lennon 70/50/30” – dodaje T. Kapturkiewicz. – Cieszmy się, że ich mamy, należą bowiem do nielicznej grupy wielce wartościowych artystycznie osób, o których mało się mówi, a wszyscy ich znają.
Muzyczna i pedagogiczna jakość potwierdzona poziomem wychowanków, kolejki chętnych, oczekujących, aż zwolni się miejsce na liście w S.M. Rock, rzetelne traktowanie swojej pracy – członkowie kapituły naszej nagrody są pewni, że dokonali dobrego wyboru.
Uroczystość wręczenia Nagrody Kulturalnej TEMI im. Bogusława Wojtowicza odbędzie się podczas gali wręczania przyznanych przez Czytelników Złotych Róż i Rózg za rok 2011.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o