Róża jest różą

0
131
kultura-roza
REKLAMA

Galeria Miejska w Tarnowie realizuje projekt pod nazwą „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. To cykl wystaw sztuki współczesnej artystów międzynarodowych, odnoszący się do historycznego i kulturalnego dziedzictwa Małopolski. Projekt zainaugurowano kilka miesięcy temu wystawą „Jak się staje, kim się jest”, przywołującą postać i twórczość Tadeusza Kantora oraz jego związki z Tarnowem.
Teraz czas na drugą odsłonę projektu – wystawę „Róża jest różą”.
– Wystawa odnosi się do fenomenu Zalipia – tzw. malowanej wsi. Zalipie jest ważnym punktem na turystycznej mapie regionu, pomimo tego pozostało dziewiczym fenomenem – mówi Ewa Łączyńska‑Widz, dyrektor Galerii Miejskiej w Tarnowie. – Tytuł wystawy pochodzi z wiersza Gertrudy Stein napisanego w 1913 roku. Tytułowa „Róża jest różą” to również semantyczna zabawa z motywem zalipiańskiego kwiatu. Piękne kwiaty z tamtejszych domów to kwiaty odmalowane z kwitnących ogrodów i łąk. Ale jednocześnie malowany kwiat może być szerokim symbolem miłości, tęsknoty, marzeń.
Na wystawie zobaczymy prace czternastu artystów z Polski, Japonii, Szwajcarii. Swoją interpretacją tematu podzielą się artyści z Zalipia, a także Alicja Czernecka‑Mikrut, Iłarion Daniluk „Zenek”, Paulina Dębosz, Pola Dwurnik, Maurycy Gomulicki, Jan Gryka, Marek Horwat, Lila Kalinowska, Yayoi Kusama, Edmund Monsiel, Walter Pfeiffer, Jadwiga Sawicka, Monika Sosnowska. Jedna z prac pochodzi ze zbiorów nieżyjącej już Joanny Srebro.
Prezentowane prace powstały z wykorzystaniem różnych mediów – to rysunek, malarstwo, fotografia, film, instalacja. Projekt zaistnieje także w przestrzeni publicznej poprzez prace Lili Kalinowskiej (ul. Wałowa 29 w Tarnowie) i Maurycego Gomulickiego (rzeźba w Parku Strzeleckim). Na wystawie nie zabraknie także oryginalnych prac z Zalipia.
Otwarcie wystawy „Róża jest różą” odbędzie się w sobotę 12 października o godz. 18. Wystawa dostępna będzie do 24 listopada.
W międzyczasie zaplanowano bogaty program wydarzeń towarzyszących, pozwalający szerzej spojrzeć na Zalipie i tamtejszy zwyczaj zdobienia domów. Odbędą się m.in. warsztaty prowadzone przez artystki z Zalipia.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments