Roztańczony Tarnów

0
92
REKLAMA

Zorganizowany po raz pierwszy w ubiegłym roku Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta okazał się artystycznym i frekwencyjnym sukcesem. Przedstawienia teatrów tańca, wystawy fotograficzne, wreszcie ciekawa publikacja o historii tańca współczesnego w Polsce zwróciły uwagę na taniec współczesny, a tarnowski festiwal trafił na polską mapę kulturalnych wydarzeń związanych ze sztuką taneczną. Centrum Sztuki Mościce, jako organizatorów i miejsce festiwalu, zaczęto kojarzyć z tańcem.
Twórcom Sceny Otwartej udało się w tym roku pozyskać wsparcie ze strony Unii Europejskiej oraz dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007‑2013 i 19 października rozpocznie się II Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta. Ostatnie festiwalowe wydarzenia odbędą się 28 października. Przez ponad tydzień Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie gościć będzie najciekawsze teatry tańca z Polski i zagranicy. Zostaną zaprezentowane nowe i ważne osiągnięcia choreografii, różnorodne formy tańca współczesnego, a także baletu.
Festiwal otworzy Teatr Akt i Melkart Ball z Warszawy, prezentując spektakl „In BLUE”, oryginalne, multimedialne przedstawienie będące efektem twórczej współpracy teatru ze znanym duetem akrobatów Melkart Ball Bartłomieja Pankau i Jacka Wykupa.
A w kolejnych dniach zobaczymy przedstawienia „Black & White” Teatru Wielkiego w Poznaniu (kilka etiud, m.in. „Motyle” – uniwersalna opowieść o dwojgu ludzi połączonych przez los, których choreograf przenosi w czasie); „Waxtaan” teatru Jant‑Bi z Senegalu (spór o godność i jakość życia wszystkich jej obywateli; aktorzy po wsparcie sięgają do korzeni swojej sztuki); „JJ’s voices” w wykonaniu Cullberg Ballet ze Szwecji (kanwą spektaklu jest legendarna twórczość Janis Joplin); „Short Story/Panny z Wilka, Madryt 03 Akt II” przedstawi Kompania Primavera z Warszawy (pierwszy spektakl oparty na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza, inspiracją dla drugiego był zamach terrorystyczny w madryckim metrze w 2004 r.); „.. dnia nasze” przygotowany został przez Centrum Sztuki Mościce (grupa wyłoniona w castingu pracowała pod kierunkiem Janusza Skubaczkowskiego); „Vitruvian Man/Natura” pokaże Sopocki Teatr Tańca (interakcje między materią a duchem, ciałem w ruchu a jego ekspresją; drugi z tytułów inspirowany poezją B. Leśmiana), „Casa do Rio” – Companhia de Danca de Almada z Portugalii (przedstawienie opowiada o korzeniach, ojczyźnie, o miłości, o smutnych rozstaniach, tęsknocie i upragnionych powrotach). Festiwal zamknie spektakl „Minus 2” Polskiego Teatru Tańca z Poznania.
Organizatorzy drugiej edycji festiwalu Scena Otwarta zaplanowali też kilka wydarzeń towarzyszących spektaklom teatrów tańca. Będą to m.in. wystawa „What is behind a curtain” – prezentacja fotografii polsko‑włoskiego duetu artystycznego Paula Kajzar i Antonio Pellicanň. Ona jest absolwentką archeologii śródziemnomorskiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, on jest pasjonatem fotografii i specjalistą marketingu. Mieszkają w Kalabrii, ale podróżują i fotografują teatr, taniec i to, co dzieje się za kurtyną; kolejna wystawa zdjęć pt. „Men in E‑motion 2” ale organizowana jest w przestrzeni publicznej miasta. Na billboardach zobaczymy fotogramy pochodzące z przedstawień baletowych, pokazów modern dance, różnych zdarzeń teatralno‑tanecznych, utrwalające ruch, piękno ciała, emocje. Przy okazji festiwalu zobaczymy też prace zgłoszone na konkurs filmowy „Dance Theater Story” i poznamy laureatów konkursu.
Po każdym z przedstawień zaplanowano spotkania z artystami poszczególnych teatrów goszczących w Tarnowie. Spotkania te odbywać się będą we foyer Centrum Sztuki Mościce, a udział w nich jest bezpłatny. Szczegółowy program znaleźć można na stronie www.scenaotwarta.pl.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o