Rycerze na zamku

0
123
REKLAMA

XVII Międzynarodowy Turniej Rycerski o Złoty Warkocz Tarłówny organizują wspólnie władze gminy Dębno oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie. To wydarzenie przyciągające co roku tysiące osób na dębiński zamek tym razem zaplanowano na 23 września.
– Swój udział potwierdziły już rozmaite bractwa rycerskie i do Dębna przyjadą Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, Hufiec Rycerstwa Małopolskiego Leliwa, Drużyna Rycerska Jakuba Odrowąża, Bractwo św. Jerzego z Wyszehradu oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Turniej przebiegać będzie według wypracowanej już przez lata koncepcji, ale chcemy w tym roku zaryzykować wprowadzenie niewielkiej zmiany. Poza rycerzami i pokazem wojsk sprzed kilku wieków, planujemy pokaz formacji ułańskiej i wojsk z czasów Księstwa Warszawskiego – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Turniej rycerski rozpocznie się ok. godz. 13. Będą walki rycerskie, pokazy konne, musztra, żonglowanie chorągwiami, prezentacja artylerii, pokazy dawnych tańców, teatr ognia, turniej indywidualny „O Złoty Warkocz Tarłówny”, turniej drużynowy, pokazy zapasów średniowiecznych, bitwa z udziałem wszystkich wojsk, artylerii i konnicy, pokaz sztucznych ogni. Na czas trwania turnieju wokół zamku stanie ogromne obozowisko rycerskie, a chętni będą mogli przyglądać się rycerzom przygotowującym się do walki. Nie zabraknie kramów i pokazów dawnego rzemiosła, a także bogatej oferty gastronomicznej.
Gośćmi tegorocznego turnieju będzie wyjątkowo liczna delegacja z Węgier. Nieprzypadkowo.
– Na początku lipca każdego roku odbywa się w Wyszehradzie Międzynarodowy Turniej Pałacowy dla uczczenia wielkiego zjazdu trzech monarchów w 1335 r.; węgierskiego – Karola Roberta, polskiego – Kazimierza III Wielkiego i czeskiego – Jana Luksemburga. W tamtym turnieju również od wielu lat biorą udział rycerze z naszego regionu. A od kilku lat na nasz turniej w Dębnie przybywa drużyna rycerska Szent György Lovagrend (Stowarzyszenia Świętego Jerzego) z Wyszehradu. Nawiązując do tamtego porozumienia, chcemy tuż przed otwarciem turnieju podpisać podobny dokument o współpracy pomiędzy samorządami Wyszehradu i Dębna, Muzeum Okręgowym w Tarnowie i Visegrádi Mátyás Király Múzeum (Wyszehradzkim Muzeum Króla Matiasa) w Wyszehradzie – dodaje dyrektor Szpunar.
Porozumienie to ma pomóc tarnowskiemu muzeum w organizacji kolejnych dużych imprez, ale też ułatwić starania o dofinansowanie rozmaitych projektów w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradziego.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o