Rytmy z Afryki i Bałkanów w programie wakacyjnych koncertów kameralnych

0
68
REKLAMA

Muzyczne Tarasy to cykl wakacyjnych koncertów kameralnych, organizowanych od 2008 roku przez Centrum Sztuki Mościce. Letni Festiwal Koncertów Kameralnych Muzyczne Tarasy to przede wszystkim muzyka różnych gatunków, muzyka z różnych stron świata. Niezmiennie od pięciu lat prezentują ją artyści uznani w Polsce i na świecie, a także muzycy zagraniczni. Wyjątkową atmosferę koncertów tworzy nie tylko muzyka, ale również aranżacje przestrzeni na tarasach, zamienianych na czas koncertów w wiedeńskie i paryskie kawiarenki pod gołym niebem, gdzie muzyki słucha się w otoczeniu drzew i przy lampce wina.
Każda edycja festiwalu poświęcona jest odrębnemu tematowi. Organizatorzy koncertów prezentowali już m.in. klasyków wiedeńskich, niemieckich i włoskich, muzykę filmową, tango i flamenco. Tegoroczna piąta edycja festiwalu odbywać się będzie pod hasłem „Muzyczne Tarasy – Muzyka Świata”. Centrum Sztuki Mościce zaprasza na koncerty inspirowane tańcami świata. Tym razem temat poszczególnych koncertów wyznaczać będą kulturowa odrębność i geograficzna różnorodność.
Koncerty zaplanowano na cztery lipcowe czwartki; wszystkie rozpoczynać się będą o godz. 20 na tarasach CSM, a pierwszy już 5 lipca. Będzie to koncert tańców stylizowanych w wykonaniu Kameralistów Rzeszowskich z towarzyszeniem wirtuoza akordeonu Pawła Palucha. W programie koncertu m.in. dawne tańce włoskie i niemieckie, wiedeńskie walce, sentymentalne tańce słowiańskie, żywiołowe czardasze i tańce inspirowane folklorem bałkańskim.
W drugim koncercie 12 lipca wystąpi grupa El Mariachi Los Amigos. Repertuar grupy to nie tylko folklor, ale także znane na całym świecie bardzo współczesne utwory muzyki latynoamerykańskiej. W czwartek 19 lipca na tarasach wystąpią skrzypek Artur Banaszkiewicz i mezzosopranistka Magdalena Idzik z zespołem instrumentalnym. W programie koncertu m.in. utwory inspirowane folklorem cygańskim i żydowskim.
Ostatni koncert w ramach tegorocznych Muzycznych Tarasów odbędzie się 26 lipca – wystąpi grupa Compagnie Tohono, skupiająca artystów z Togo, Sierra Leone, Angoli, Kamerunu i Kongo. Podczas wyjątkowego koncertu zobaczymy m.in. taniec wojowników z RPA, tańce narodowe Angoli i Togo.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o