Sierpień w rytmie bluesa

0
27
blues2
REKLAMA

Znamy już program IX Letnich Spotkań z Bluesem – „Był sobie blues”, organizowanych wspólnie przez Wojciecha Klicha i Tarnowskie Centrum Kultury. Wymyślony kilka lat temu festiwal na dobre zawładnął miastem. Dziś trudno wyobrazić sobie sierpień bez bluesowych brzmień.
– W tym roku zapraszam na czwartkowe koncerty z cyklu „Sam na sam z bluesem”, a w piątki na koncerty główne na plenerowej scenie. Ale to nie wszystko. Po piątkowych koncertach odbywać się będzie jam session i do udziału w tych bluesowych spotkaniach zapraszam młodych wokalistów, solistów, instrumentalistów, gitarzystów. Ale chcę też prosić zainteresowane osoby, by wcześniej przygotowały wykonanie wybranych utworów z listy przeze mnie przedstawionej. To kilkanaście piosenek, głównie utwory Dżemu i Martyny Jakubowicz, a także zespołu Breakout. Wybrałem piosenki w języku polskim, bo chciałbym, by tarnowski festiwal bluesa był kiedyś festiwalem, na którym wykonuje się autorskie polskie piosenki. Pełną listę i zasady zgłaszania się do jam session można znaleźć m.in. na moim profilu na Facebooku – mówi Wojciech Klich, tarnowski gitarzysta, pomysłodawca koncertów pod hasłem „Był sobie blues”.
Dziewiąte Letnie Spotkania z Bluesem zainauguruje klubowy koncert w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury w czwartek 31 lipca o godz. 20. Gościem koncertu „Sam na sam z bluesem” będzie Jan „Kyks” Skrzek. Urodzony w 1953 roku muzyk początkowo nie myślał o profesjonalnym graniu; będąc górnikiem, traktował amatorskie muzykowanie jako formę relaksu po pracy. Na początku lat 80. XX wieku na zaproszenie starszego brata Józefa wziął jednak udział w realizacji płyty grupy SBB „Memento z banalnym tryptykiem”, solowych płyt brata oraz w ich wspólnych koncertach. Później Jan Skrzek był uczestnikiem wielu bluesowych koncertów, w tym festiwalu Rawa Blues. Jego płytowym debiutem był krążek „Górnik Blues”, wydany w 1985 roku, kolejne albumy były już utrzymane w ostrzejszej, bluesowo‑rockowej konwencji. Obecnie Jan „Kyks” Skrzek koncentruje się głównie na występach klubowych, od czasu do czasu pojawiając się też przed liczniejszą festiwalową publicznością.
Dzień później, w piątek 1 sierpnia, organizatorzy IX Letnich Spotkań z Bluesem zapraszają na tarnowski Rynek na godz. 19. Zagrają Los Agentos (formacja powstała w 2006 roku; ich kompozycje to world music z wyraźnymi śladami jazzu, ambientu i desert bluesa; w Tarnowie zagrają ponownie po siedmiu latach) oraz Magda Piskorczyk (polska wokalistka blues i gospel, o niezwykłej barwie głosu i wyjątkowych możliwościach wokalnych; należy do grona najbardziej utytułowanych polskich artystów grających bluesa). Po piątkowych plenerowych koncertach zaplanowano jam session w klubie Przepraszam przy Rynku 10.
Kolejne koncerty klubowe „Sam na sam z bluesem” odbędą się 7 sierpnia (Paweł Szymański) i 21 sierpnia (The Missing Part), a plenerowe – 8 sierpnia (goście Wojciecha Klicha, m.in. Gienek Loska) i 22 sierpnia (Kasa Chorych).

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments