Stulatek jak… Marzenie

0
86
marzenie1
REKLAMA

Inauguracja 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej połączona zostanie z setnymi urodzinami kina Marzenie. Z tej okazji przygotowano specjalną publikację.
– Po książkach wydanych z okazji 25. Tarnowskiej Nagrody Filmowej czy 20‑lecia działalności Tarnowskiego Centrum Kultury przyszedł czas na kolejną pozycję w tej serii, tym razem traktującą o kinie Marzenie, miejscu mocno z filmem związanym. Gdy zaczęliśmy prace nad książką, poszukiwanie starych zdjęć, dokumentów, zbieranie materiałów, okazało się, że takich kin jak tarnowskie Marzenie jest w Polsce zaledwie kilka. Kin działających nieprzerwanie od stu lat i niezmiennie pod tą samą nazwą – wyjaśnia Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury.
Kino Marzenie utworzono w 1913 roku. Założyciele, czyli Towarzystwo Szkoły Ludowej, uznali, że wartościowy repertuar będzie pomagał podnosić poziom oświaty wśród ludu, a ponadto dochody z kina będę wspomagać inne działania statutowe towarzystwa. Pierwszym obiektem, w którym wyświetlano filmy pod szyldem kina Marzenie, był Grand Hotel mieszczący się na rogu ulicy Wałowej i dzisiejszej ul. Brodzińskiego. Kino Marzenie gościło w nim od marca do lata 1913 roku i w sierpniu rozpoczęło działalność w specjalnie przystosowanym obiekcie mieszczącym się w pasażu kamienic należących do burmistrza miasta, Tadeusza Tertila, pomiędzy Rynkiem a placem Kazimierza Wlk.. W maju 1918 roku doszło do zakupu działki przy Przecznicy Różanej, czyli obecnej ulicy Staszica, i w tym miejscu wzniesiono budynek kina Marzenie, nowocześnie urządzony, w którym odbywały się nie tylko projekcje filmowe, ale także akademie, odczyty, koncerty, coroczne walne zebrania TSL.

REKLAMA

Ważną datą w historii kina Marzenie był rok 1932 – wtedy to zakupiono aparaturę dźwiękową. Kino działało także w latach niemieckiej okupacji, a po drugiej wojnie światowej zostało upaństwowione. W roku 1990 roku kino Marzenie zostało przejęte przez miasto, które kierowanie nim powierzyło Tarnowskiemu Ośrodkowi Kultury przekształconemu później w Tarnowskie Centrum Kultury. I, co jest chlubnym wyjątkiem w skali kraju, kino z powodzeniem działa po dziś dzień.
O szczegółowych losach kina Marzenie, udokumentowanych wyjątkowymi archiwalnymi zdjęciami, opowiada publikacja „100 lat Marzenia. Historia kina w Tarnowie”, autorstwa Romana Włodka, filmoznawcy, historyka filmu polskiego. Marzenie zajmuje w książce oczywiście najwięcej miejsca, ale nie było jedynym kinem w Tarnowie. Pierwsze stałe kino w Tarnowie zbudowane wiosną 1911 roku nosiło nazwę Edison i mieściło się tam, gdzie obecnie znajduje się Małopolski Urząd Wojewódzki przy Alei Solidarności – wówczas była to ulica Lipowa. W tym samym 1911 roku powstało kino Apollo, które pod zmienioną po wojnie na Krakus nazwą działało do połowy lat dziewięćdziesiątych. Trzecie ważne kino Tarnowa powstało w połowie lat trzydziestych w nowo zbudowanym Domu Żołnierza. Po wojnie nosiło nazwę Wiarus. Jego zdewastowany budynek zburzono w 1984 roku. Także o tych kinach, dopełniających filmowy obraz Tarnowa, można przeczytać we wspomnianej publikacji.
Promocji książki towarzyszyć będzie wystawa archiwalnych zdjęć kina Marzenie, prezentowana w kinowym hallu podczas 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Znajdą się tu zarówno fotografie opublikowane w monografii kina, jak i kilka zupełnie nieznanych zdjęć. Promocję książki zaplanowano tuż przed inauguracją 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

marzenie2

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o