Świadkowie wiary na ekranie

0
104
czarne-filmy
REKLAMA

Film „Karolina” powstał z okazji setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Karolina, mając 16 lat, została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. W 1987 roku Jan Paweł II ogłosił Karolinę błogosławioną; Karolina Kózkówna jest dziś patronką młodzieży.
„Karolina” to opowieść o pragnieniach i wyborach ludzi. Film toczy się na dwóch planach – historycznym i współczesnym. Dwie przyjaciółki, Katarzyna i Magda, kończą liceum filmowe i muszą przygotować etiudę filmową. Gdy nauczyciel podsuwa im temat, w pierwszej chwili buntują się. Chciały kręcić film o ważnych społecznie sprawach, a tymczasem zająć się mają historią wiejskiej dziewczyny sprzed stu lat, która w bezsensowny sposób dała się zabić. Wyruszają więc do Zabawy, gdzie żyła i zginęła ich bohaterka – Karolina Kózkówna, próbując poznać i zrozumieć jej historię.
Film wyprodukowało Stowarzyszenie Rafael z Krakowa, a jego reżyserem jest Dariusz Regucki. W podwójnej roli wystąpiła młoda aktorka Marlena Burian (role Kasi i Karoliny). W filmie zagrali także znani aktorzy, m.in. Jerzy Trela, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Piotr Cyrwus.
Bohater drugiego filmu wydaje się być dziś postacią zapomnianą, a przecież zasłużoną dla diecezji tarnowskiej. Ks. Roman Sitko, bo o nim mowa, urodził się w 1880 roku, jako kapłan pracował m.in. w Mielcu, gdzie przyczynił się do wybudowania bursy dla uczniów miejscowego gimnazjum. W Tarnowie był m.in. kanclerzem kurii diecezjalnej, a w 1936 roku został rektorem miejscowego seminarium duchownego. Po wybuchu II wojny światowej prowadził, choć z przerwami, nauczanie alumnów. 22 maja 1941 roku w Błoniu koło Tarnowa gestapowcy aresztowali księdza rektora wraz z grupą kilkunastu alumnów. W sierpniu 1942 ks. Sitko został przewieziony do obozu w Auschwitz, gdzie w październiku został zamordowany przez obozowego nadzorcę. Piętnaście lat temu ks. Sitko został ogłoszony błogosławionym.
Przygotowywany przez blisko półtora roku film „Błogosławiony ksiądz Roman Sitko – bohater z wiary” wyreżyserował Dawid Szpara. Efektem pracy zespołu liczącego ok. 400 osób jest trwający blisko 2,5 godziny film dokumentalno –fabularyzowany, opowiadający o życiu i śmierci bł. ks. Sitki. Budżet filmu zamknął się w kwocie 140 tys. zł.
Trudnością było dotarcie do szczegółowych informacji o bohaterze filmu.
– Część dokumentów została zniszczona w okresie okupacji, a osoby z rodziny czy sąsiedzi i znajomi ks. Sitki zostali wysiedleni z Czarnej Sędziszowskiej i z Kamionki, gdzie ks. Sitko się urodził i wychowywał. Na szczęście przy procesie beatyfikacyjnym zebrano sporo materiałów, z których skorzystaliśmy. Ale nie tylko. W filmie występują świadkowie, wychowankowie oraz księża, którzy znali błogosławionego. Udało nam się przeprowadzić wywiad z jednym z trzech ostatnich żyjących wychowanków ks. Sitki, ówczesnych kleryków, a dziś już księży. Ks. Józef Grzegorzek zdążył podzielić się z nami swoją opowieścią, a w wakacje dotarła do nas wiadomość o jego śmierci. Korzystaliśmy też z pomocy ks. Ryszarda Banacha, historyka, kapłana diecezji tarnowskiej – mówi Krzysztof Gucwa, odtwórca głównej roli i dokumentalista produkcji. W rolę młodego ks. Sitki wcielił się Jędrzej Hycnar, dla którego była to pierwsza poważniejsza przygoda z filmem.
Zdjęcia kręcono m.in. w Kolbuszowej, w seminarium i w katedrze w Tarnowie; blok przy ul. Czerwonej w Tarnowie okazał się idealnym miejscem do odtworzenia scen z bloku więziennego w Auschwitz. Z kolei w spichlerzu w Ryglicach kręcono sceny z kaplicy w Błoniu.
Film „Karolina” trafi do kin 21 listopada, film „Błogosławiony ksiądz Roman Sitko – bohater z wiary” swoją premierę ma za sobą – odbyła się ona 6 listopada w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W styczniu 2015 roku film wyświetlany będzie w Tarnowie i diecezji tarnowskiej.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments