Szczęśliwa „13”

0
35
REKLAMA

W połowie lutego tygodnik „Polityka” opublikował kolejny, szósty już ranking dwudziestu najlepszych galerii wystawowych w Polsce; najnowsze zestawienie powstało po trzech latach przerwy. Po raz pierwszy w jednym rankingu ujęto galerie państwowe i samorządowe oraz galerie prywatne. Autorem opracowania jest Piotr Sarzyński, dziennikarz kulturalny (zajmuje się m.in. popularyzacją sztuki), który kilka miesięcy temu gościł w Tarnowie i opowiadał o nie do końca uporządkowanej przestrzeni publicznej i brzydkiej architekturze polskich miast.
Podtytuł rankingu sugeruje, co mogło budzić uznanie Sarzyńskiego i tym samym dać konkretnej galerii prawo do znalezienia się w zestawieniu. Chodzi tu o wyobraźnię, odwagę i pracowitość w czasach skromnych budżetów przeznaczanych na sztukę. Nie jest tajemnicą, że brak pieniędzy nadal przeszkadza w rozwoju wystawowego życia w Polsce. Galerie publiczne otrzymują coraz mniejsze dotacje, a prywatne ciągle czekają na czasy, w których sztuka będzie sprzedawać się zdecydowanie lepiej, niż dzieje się to obecnie.
Ranking liczy 20 pozycji, znalazły się tu galerie z takich miast jak Warszawa, Kraków, Łódź, Białystok, Sopot, Orońsko, Poznań, Gdańsk, Bielsko‑Biała, Zielona Góra, Toruń, Wrocław, Stalowa Wola oraz Tarnów. Zestawienie otwiera Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie. Galeria Miejska w Tarnowie znalazła się na 13. miejscu.
– Dla nas to zaskoczenie i ogromne wyróżnienie, prawdziwa nobilitacja, bo trafiamy do rankingu po raz pierwszy. Znaleźliśmy się w dobrym towarzystwie galerii bardzo znanych i znaczących dla polskiej kultury. Z drugiej strony widać, że brakuje w tym rankingu innych galerii, bardzo popularnych. Ranking na pewno będzie mocno komentowany w środowisku wystawowym i pewnie dla niektórych okaże się zestawieniem bardzo dyskusyjnym – mówi Ewa Łączyńska‑Widz, dyrektor Galerii Miejskiej w Tarnowie.
Wspólnie z Galerią Miejską w Tarnowie 13. pozycję zajmują BWA w Bielsku‑Białej i BWA w Zielonej Górze. Piotr Sarzyński w uzasadnieniu pisze: „13. Galeria Bielska BWA (Bielsko‑Biała) + BWA Galeria Miejska (Tarnów) + BWA Zielona Góra. Trzy galerie umieściłem razem, bo wiele je łączy. Działają w miastach średniej wielkości (100‑200 tys. mieszkańców) i bez wielkich tradycji artystycznych. A jednak dzięki niesłabnącemu zaangażowaniu ich szefostwa prezentują program, który musi budzić szacunek – zróżnicowany, otwarty, wartościowy. I z cyklicznymi imprezami, które stały się już ogólnopolską marką (Biennale Malarstwa w Bielsku‑Białej oraz Festiwal Sztuki ArtFest w Tarnowie) ”.
– Galerie, które razem z naszą umieszczono na 13. pozycji, to instytucje, które od lat są dla nas miejscami wzorcowymi. Działają trochę na peryferiach, ale działają dobrze, mają konkretny program i konsekwentnie go realizują – zauważa E. Łączyńska.
Tego sukcesu nie byłoby bez artystów, z którymi tarnowska galeria współpracuje, bez wsparcia samorządu i sponsorów, życzliwości mediów i przede wszystkim publiczności, dla której przygotowywane są kolejne projekty.
– Mamy nadzieję, że „13” w ważnym dla nas 2013 roku, roku przeprowadzki i inauguracji działalności w nowej siedzibie w Pałacyku Strzeleckim, przyniesie nam szczęście. Początek jest obiecujący – dodaje Ewa Łączyńska‑Widz.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o