Sztuka wraca na dworzec

0
69
kultura-sztuka-na-dworcu
REKLAMA

Gdy wiosną uroczyście otwierano gruntownie wyremontowany pałacyk w Parku Strzeleckim, przekazując go na cele kulturalne i czyniąc stałą siedzibą Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, wydawało się, że sztuka już na dobre opuściła pomieszczenia na tarnowskim dworcu kolejowym, a miejsce prac współczesnych twórców zajmą na przykład sklepowe regały. Tak się nie stało. Chętnych na zagospodarowanie dworcowych pomieszczeń brakuje, a do miejsca, w którym przez dwa lata działała tymczasowa siedziba tarnowskiego BWA, powraca sztuka.
– Nasza obecność na dworcu i proponowane wtedy działania artystyczne były szeroko komentowane w Polsce, pokazywane jako wzór ciekawego łączenia sztuki z miejscem nietypowym dla organizowania wystaw. Oryginalna galeria sztuki, którą wtedy udało nam się tutaj stworzyć, była dobrze oceniana w rozmaitych rankingach, windując nasze BWA na wysokie miejsca. Gdy już przenosiliśmy się do pałacyku, pojawiło się sporo głosów, że jednak szkoda energii włożonej w miejsce na dworcu, że przecież dworcowa galeria ma spory walor promocyjny i dla miasta, i dla nas, i może warto spróbować, nawet w mniejszym wymiarze, zachować tam obecność sztuki – wyjaśnia Ewa Łączyńska –Widz, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
W lipcu ubiegłego roku BWA pokazało na dworcu wystawę z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. To kolekcja tworzona od jesieni 2004 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego w odpowiedzi na zainicjowany przez ministerstwo kultury Program Kultury „Znaki czasu”, mający wypełnić wieloletnie zaległości w gromadzeniu dzieł sztuki współczesnej w zbiorach publicznych i wspomagać instytucje i organizacje podejmujące to zadanie.
– To świetna kolekcja najnowszej polskiej sztuki, ale bez stałego miejsca ekspozycji, schowana w magazynach, prezentowana na czasowych wystawach. Po rozmowach okazało się, że możliwe jest wykorzystanie budynku dworca do uruchomienia w Tarnowie stałej wystawy pokazującej tę kolekcję, wystawy będącej wspólnym przedsięwzięciem BWA w Tarnowie oraz Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Udało się też wynegocjować ze spółką zarządzającą dworcem dobry czynsz i za rok obecności w tym miejscu zapłacimy 90 tys. zł. Połowę kosztów pokryje budżet Tarnowa, połowę budżet województwa – dodaje Ewa Łączyńska – Widz.
W ramach wystawy stałej w Tarnowie będzie można zobaczyć wybrane prace z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej – przede wszystkim dzieła czołówki polskich artystów współczesnych, m.in. prace Pawła Althamera, Mirosława Bałki, członków Grupy Ładnie – Rafała Bujnowskiego, Marcina Maciejowskiego, Wilhelma Sasnala, Jadwigi Sawickiej czy Moniki Sosnowskiej.
To pierwsza odsłona kolekcji; w ciągu roku pokazane zostaną kolejne prace. Jak dodaje Ewa Łączyńska – Widz, stała wystawa polskiej sztuki współczesnej umożliwi organizowanie specjalnych lekcji o sztuce. Niewykluczone, że swoje miejsce obok prac uznanych już twórców znajdą prace młodych artystów tarnowskich, pokazywane w ramach specjalnego projektu promującego debiutantów.
Wystawa stała kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej jest już dostępna na terenie dworca PKP w Tarnowie w zachodnim skrzydle w pomieszczeniach od strony peronów. Wystawę można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 10‑17 oraz w każdą niedzielę w godz. 11‑18. Wstęp jest bezpłatny.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments