Tanecznie na teatralnej scenie

0
101
14 października o godz. 19 na scenie Teatru im. L. Solskiego wystąpią artyści Tanzcompagnie Giessen z Niemiec w widowisku „Small memories” | fot. Rolf K. Wegst
REKLAMA

W tym roku Scena Otwarta rozszerzyła obszar swojej aktywności poza siedzibę Centrum Sztuki Mościce, organizatora festiwalu – tanecznym prologiem pojawiła się na ulicach Tarnowa, izraelskim spektaklem „Neverland” w Teatrze Ludowym odwiedziła Kraków, a w nadchodzący weekend zagości w tarnowskim teatrze.
W sobotę 14 października o godz. 19 wystąpią artyści Tanzcompagnie Giessen z Niemiec w widowisku „Small memories”. Motywami przewodnimi choreografii autorstwa Tareka Assama są pamięć i wspomnienia, a scenograficzne tło stanowi zdjęcie grożącego zawaleniem budynku, przed którym umieszczona została kabina z napisem „Fotobudka”. W niej właśnie, podobnie jak w życiu, poszczególne postaci próbują zatrzymać przemijające chwile. Muzycznym tłem przedstawienia są brzmiące surowo elektroniczne utwory grupy Pan Sonic oraz kompozycje trębacza Arve Henriksena.
15 października o godz. 19 również w tarnowskim teatrze zobaczymy spektakl „REM” w reżyserii Piotra Hulla. Inspiracją dla twórcy było poczucie więzi z przeszłością oraz z tym, co dopiero się zdarzy, zaś podstawowy sens przedstawienia wyrasta z podobieństwa między dwoma pozornie nieprzystającymi do siebie zjawiskami – snu i śmierci. Tytuł widowiska stanowi odwołanie do powierzchownej fazy snu, której towarzyszą marzenia senne. Spektakl łączy teatr, choreografię baletową, literaturę, wideo‑art i muzykę. Do współpracy reżyser zaprosił aktora Marcina Bosaka, solistów Polskiego Baletu Narodowego – Martę Fiedler i Pawła Koncewoja, tancerkę i wykładowczynię Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie – Zofię Rudnicką, dyrygentkę Martę Radwan oraz dramaturg Ankę Herbut.
Po obydwu przedstawieniach publiczność będzie mogła spotkać się z ich twórcami.
Centrum Sztuki Mościce przy okazji festiwalu promuje też sztukę tańca poprzez różne wydawnictwa. W tym roku jest to album poświęcony fotografii tańca „Nienasycenie spojrzenia” pod redakcją Anny Królicy. Wydawnictwo powstało we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w Warszawie. Promowane będzie 14 października o godz. 17.30 w kawiarni „Sofa” przy ul. Wałowej.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o