Taniec to ich życie

0
82
Spektakl-A-Dance-Tribute-to-the-Art-of-Football
REKLAMA

Od kilkunastu lat Tarnów jest miejscem spotkań teatrów wystawiających komedie. Od kilku lat czyni zaś wszystko, by stać się na kulturalnej mapie Polski także znaczącym ośrodkiem prezentacji teatrów tańca i z dobrym skutkiem. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta zyskuje pozytywne recenzje, do Tarnowa chcą przyjeżdżać światowej sławy zespoły tańca współczesnego. Od samego początku pomysłodawcy Sceny Otwartej – ludzie związani z Centrum Sztuki Mościce, tworzą festiwal nie tylko dla znawców tańca współczesnego, ale również dla przeciętnego odbiorcy.
– Bardzo długo przygotowywaliśmy się do trzeciej edycji festiwalu, a efekt naszych starań zależy teraz od zespołów teatralnych, które zaprezentują się na mościckiej scenie, oraz od publiczności, która zasiądzie na widowni. Staramy się, by każda edycja festiwalu była inna, ale poza rzeczami nowymi, są też te podstawowe, niezmienne, czyli przede wszystkim prezentacja sztuki tańca współczesnego na najwyższym światowym poziomie. Jest tu także miejsce na nowoczesny język, obraz, fotografię, obrazy cyfrowe, Internet. Mam nadzieję, że i tym razem zaskoczymy publiczność – mówi Agnieszka Kawa, dyrektor Centrum Sztuki Mościcie i dyrektor festiwalu Scena Otwarta.
Festiwal potrwa od 11 do 27 października, partnerem wydarzenia jest teatr Ingun Bjřrnsgaard Prosjekt z Norwegii. Kilkanaście festiwalowych dni to osiem spektakli; z bardzo różnorodnym programem wystąpią zawodowe teatry tańca: Ingun Bjřrnsgaard Prosjekt (Norwegia), Jo Strřmgren Kompani (Norwegia), Cie Hervé KOUBI (Francja), Compagnie Thor (Belgia), Maria Kong Dancers Company (Izrael), Zespół Baletowy Opery Śląskiej (Polska), Bałtycki Teatr Tańca (Polska) i Centrum Sztuki Impart (Polska).
Festiwal otworzy spektakl „A Dance Tribute to the Art of Football” norweskiego teatru Jo Strřmgren Kompani – 11 października o godz. 19. To przedsięwzięcie w fantastyczny sposób prezentujące mecz piłkarski poprzez taniec. Tancerze pokazują tricki piłkarskie oraz styl i zachowanie zawodników podczas meczu. Spektakl łączy dwa światy – sportowy i artystyczny.
Inauguracji festiwalu towarzyszyć będzie wystawa fotografii powiązanych tematycznie z tańcem. Autorem zdjęć jest norweski fotograf Knut Bry John, znany przede wszystkim jako fotograf reklamowy i mody – do współpracy zapraszali go m.in. Christian Dior, Pierre Cardin, Yves Saint Laurent.
Przez trzy październikowe weekendy publiczność zobaczy różnorodne przedstawienia, w których zastosowano często zaskakujące rozwiązania. I tak na przykład izraelski zespół tańca łączy cyfrową technologię i sztukę za pomocą rękawicy naszpikowanej nowoczesnymi rozwiązaniami. Ta umożliwia tancerzom wzajemne dopasowanie ruchu i muzyki, a także kontrolowanie oświetlenia i innych elementów spektaklu. W innym z przedstawień wystąpi dwunastu tancerzy algierskich oraz tancerz z Burkina Faso, wybrani w castingu. Wcześniej wykonywali taniec uliczny z nurtu hip‑hop; dla przedstawienia zmienili swoją technikę. Będzie też m.in. spektakl akrobatyczno‑taneczny i klasyczny balet „Romeo i Julia”.
Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi Scena Otwarta będzie prezentacja spektaklu przygotowanego podczas warsztatów teatralnych dla młodych adeptów tańca, prowadzonych przez choreograf z Norwegii – Hege Haagenrud oraz Iwonę Pasińską. Przedstawienie „On silence” zobaczymy 16 października.
Zaplanowano także pokazy filmów nadesłanych na konkurs „Dance – my life and love” i promocję książki „My, Taniec. Antologia polskiej krytyki tańca po 1989”, opracowanej przez Jadwigę Majewską.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments