Tarnów polubił murale

0
91
Tarnowskie murale cieszą oko i zakrywają szpetotę…

Dekoracyjne malowidło pokrywa np. jedną ze ścian kamienicy oczekującej na rozbiórkę przy ul. Basztowej w Tarnowie. Powstał tam na zlecenie miasta barwny obraz z miejskimi zabytkami, choć już trochę wyblakł.
W znacznie lepszym stanie jest dedykowany Romom mural „Tajsa” wykonany przez Stacha Szumskiego. Zdobi ścianę budynku przy ul. Narutowicza, obok skwerku przy bulwarach nad Wątokiem. Inny znany w kraju uliczny artysta Mikołaj Rejs (wychowanek Pałacu Młodzieży w Tarnowie) namalował dla swojego miasta dwa obrazy. Pierwszy, na elewacji budynku gospodarczego przy ul. Sanguszków, przedstawia postać dworowego, czyli opiekuńczego ducha domowego z wierzeń słowiańskich. Drugi wielkoformatowy mural Rejsa zajmuje 230 metrów kwadratowych powierzchni i podziwiać go można na ścianach i murze przy Pałacu Młodzieży. To utrzymany również w baśniowo‑fantastycznej konwencji obraz „Dawno temu w przyszłości”, odwołujący się do historii miasta i postaci wybitnego wynalazcy Jana Szczepanika.
Do istniejących już murali dołączył niedawno obraz wykonany z inicjatywy Rady Osiedla Starówka. Mieszkająca we Francji artystka Anna Kropiowska namalowała na ścianie kamienicy przy ul. Wałowej fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej przedstawiający gen. Józefa Bema w otoczeniu sztabu.
– Ten mural w sąsiedztwie pomnika Bema już stał się atrakcją, często jest fotografowany i promuje miasto. Poza tym to świetny przykład współpracy mieszkańców (w tym przypadku rady osiedla) z miejskim samorządem, który współfinansuje podobne przedsięwzięcia – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa.
Ta współpraca będzie kontynuowana. Już wiadomo, że w przyszłym roku powstanie wielkoformatowy mural na ścianie kamienicy należącej do Miejskiego Zarządu Budynków przy rondzie hetmana Jana Tarnowskiego u zbiegu ulic: Mickiewicza i Starodąbrowskiej. Ozdobi ją rzecz jasna podobizna wybitnego XVI‑wiecznego stratega – z tym pomysłem wystąpiły wspólnie rady sąsiadujących ze sobą osiedli: Starówka i Grabówka. Są pieniądze na ten cel i powstanie malowidło dedykowane hetmanowi wielkiemu koronnemu, choć Tarnów „obiecywał” mu wcześniej okazały pomnik.
Miejsca na następne murale można bez trudu wskazać w centrum Tarnowa, na osiedlach mieszkaniowych czy na terenach opuszczonych przez zakłady przemysłowe. Jeśli tylko konserwator zabytków nie wyrazi zastrzeżeń i będą pieniądze dla wykonawców, z pewnością kolejne dekoracyjne malowidła pojawią się w miejskiej przestrzeni. W nadchodzącym roku, oprócz muralu z hetmanem, planowane są obrazy symbolizujące stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Chcemy, aby dla uczczenia tej rocznicy powstało w Tarnowie parę okolicznościowych murali – potwierdza dyr. Sobczyk. ‑Zapytamy najpierw wybranych artystów o ich propozycje dotyczące treści i formy malowideł. Aby ułatwić im zadanie, nakreślimy w skrócie tarnowski kontekst historycznego wydarzenia sprzed stu lat. Mam nadzieję, że pojawią się projekty odpowiadające naszym oczekiwaniom…

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o