REKLAMA

W Amfiteatrze Letnim w Tarnowie wręczono tarnowskie nagrody kulturalne oraz stypendia artystyczne. Podczas uroczystej gali wręczono także Dukat Tarnowski. Otrzymał go Andrzej Szpunar, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
W Amfiteatrze Letnim w Tarnowie odbyła się gala wręczenia Nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury. Nagrody te przyznawane są co roku w pięciu kategoriach: upowszechnianie kultury, twórczość artystyczna, nadzieja roku, mecenas kultury Tarnowa, nagroda za całokształt pracy w dziedzinie kultury. Nagrodzonych wskazała kilkunastoosobowa kapituła, rozpatrując zgłoszenia kandydatów do nagród przekazanych m.in. przez instytucje kultury, organizacje pozarządowe i mieszkańców Tarnowa.
Nagrodę Miasta Tarnowa „Nadzieja Roku 2020” otrzymała Fundacja Impuls Rozwoju, działająca w Tarnowie już cztery lata. Tworzą ją obecnie Dawid Mik, Szymon Łucyków, Diana Sznajder, Filip Kot, Szymon Szczęch, Kacper Rokosz. To oni wymyślili „Najmniejszą Scenę Świata” – unikalne miejsce na kulturalnej mapie Tarnowa, gdzie organizowane są m.in. recitale, spektakle muzyczne. Nagrodę Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury otrzymała Halina Bartnik, nauczycielka muzyki i kreatywności w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowie, od 24 lat organizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Śpiewaj z Nami”. Fundacja Impuls Rozwoju i Halina Bartnik otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 5 tys. zł.

REKLAMA

Nagrodę Mecenasa Kultury Tarnowa w roku 2020, czyli prawo do posługiwania się tytułem „Mecenas kultury Tarnowa” przez najbliższy rok, otrzymała „Galeria Hortar”. To prywatna galeria sztuki, działająca od 15 lat, organizująca wystawy uznanych artystów, zapraszająca do prezentowania swoich prac także słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy PWSZ w Tarnowie. Nagrodę Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymała Anna Śliwińska, doktor sztuki, zajmująca się m.in. malarstwem i rysunkiem, tkaniną artystyczną, sztuką książki. Anna Śliwińska współpracuje m.in. z galerią Aniołowo, prowadzi zajęcia w Tarnowskim Centrum Kultury. Nagrodę Honorową za całokształt pracy w dziedzinie twórczości artystycznej i w upowszechnianiu kultury otrzymał ks. Tadeusz Bukowski, historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, duszpasterz środowisk twórczych. Anna Śliwińska otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 7 tys. zł, ks. Tadeusz Bukowski – w wysokości 10 tys. zł. Wszyscy laureaci nagród w dziedzinie kultury otrzymali statuetki autorstwa Sary Kocoł-Łobody oraz dyplomy okolicznościowe.

W obecności twórców i animatorów kultury wręczono także stypendia artystyczne, każde w kwocie 5 tys. zł. Komisja ds. stypendiów artystycznych zapoznała się z 37 wnioskami, wybierając dwanaście osób zajmujących się twórczością artystyczną w kategoriach literatura, sztuki wizualne, muzyka, taniec oraz film. Stypendia otrzymali Katarzyna Nalezińska („Szlak architektury modernistycznej w Tarnowie”), Miłosz Reiner (Archetyp Abstrakcji II”), Piotr Wątroba („Tarnowskie widokówki”), Tomasz Głowacz (Mountains-Abstraction. W poszukiwaniu pierwotnego widzenia”), Magdalena Trusz („Domek na drzewie”), Sebastian Mnich (projekt solowy „Mąż”), Ewelina Panocha („II Tarnowskie Dni Franciszka Schuberta”), Hubert Kapturkiewicz („Senny”), Sebastian Kuchczyński („Sonata Tarnowska”), Karolina Mika („Perspektywa tańca”), Bartłomiej Pochopień („Kształty Tarnowa”) oraz Anna Adamiak („Świat z drugiej strony”).
Zorganizowana 3 lipca gala była również okazją do uhonorowania Dukatem Tarnowskim Andrzeja Szpunara. Archeolog, muzealnik i działacz społeczny, długoletni pracownik Muzeum Okręgowego w Tarnowie i jego dyrektor przez ostatnich osiem lat, współzałożyciel Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier, z końcem czerwca zakończył kierowanie tarnowskim muzeum i przeszedł na emeryturę. Dukat Tarnowski został mu przyznany za całokształt pracy na rzecz kultury i upowszechniania wiedzy o Tarnowie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o