Tarnowska Nagroda Filmowa na starcie

0
18
23 kwietnia w Tarnowskim Teatrze fani talentu aktorskiego Janusza Gajosa, tegorocznego laureata TNF za całokształt twórczości, będą mogli zobaczyć mistrza w monodramie na podstawie powieści Andrzeja Szczypiorskiego „Msza za miasto Arras” | fot. Krzysztof Bieliński

Natomiast projekcje filmów konkursowych rozpoczną się w miejskim kinie od sobotniego popołudnia.
Jak każdy festiwal, tak i Tarnowską Nagrodę Filmową zainauguruje część oficjalna, jednak tuż po niej publiczność kina „Marzenie” czeka muzyczna uczta – koncert zatytułowany „Celuloid” w wykonaniu dwóch czołowych polskich gitarzystów jazzowych – Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego, którzy zaprezentują materiał z albumu o tym samym tytule. Panowie, choć znają się i przyjaźnią od lat, swoją pierwszą płytę w duecie, i jak dotąd jedyną w tej formule, nagrali dwa lata temu. A jest to krążek szczególny, bowiem nie tylko prezentuje ich gitarową wirtuozerię, ale przywołuje najpiękniejsze filmowe tematy muzyczne, niezapomniane kompozycje Andrzeja Kurylewicza, Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Korzyńskiego, Tomasza Stańki i Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Utwory z tego krążka usłyszą słuchacze koncertu w Tarnowie, a zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej uzupełnią premierowe autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w klimacie, który najlepiej oddaje tytuł płyty: „Celuloid”. Początek o godz. 19.
Prawie też na wstępie festiwalu, bo 23 kwietnia o godz. 19, fani talentu aktorskiego Janusza Gajosa, tegorocznego laureata TNF za całokształt twórczości, będą mogli zobaczyć mistrza na scenie Tarnowskiego Teatru w monodramie na podstawie powieści Andrzeja Szczypiorskiego „Msza za miasto Arras”. Spektakl zrealizowany w Teatrze Narodowym w Warszawie jest relacją uczestnika i świadka wydarzeń we francuskim średniowiecznym mieście ogarniętym zarazą, gdy zło i szaleństwo opanowują serca i umysły mieszkańców. To także ponadczasowa opowieść o mechanizmach terroru, źródłach nietolerancji i fanatyzmu, słowem: prawda o człowieku naszych czasów w kreacji Janusza Gajosa.
Od 22 kwietnia ruszają w kinie „Marzenie” projekcje konkursowe – publiczność i jury zobaczą po dwa filmy dziennie, rywalizujące o Grand Prix TNF i statuetkę Maszkarona. Pokazy festiwalowe i emocje z nimi związane potrwają do 27 kwietnia. W międzyczasie warte uwagi są również wydarzenia z cyklu „Wajda – portret zwielokrotniony” – w najbliższą niedzielę o godz. 19 w miejskim kinie czeka na widzów znakomity dokument „Marzenia są ciekawsze” w reżyserii Stanisława Janickiego,
W sobotę i niedzielę o godz. 11 obchodzące w tym roku jubileusz 70‑lecia Studio Filmów Rysunkowych z Bielska‑Białej przedstawi swoje kultowe animacje: będą filmy z Reksiem w roli głównej i z serii „Och, Pampalini”. Zaś prace dziecięcego jury i seanse z zestawami bajek konkursowych, pretendujących do statuetki Maszka, rozpoczną się w poniedziałek 24 kwietnia i odbywać się będą codziennie do czwartku, zawsze o godz. 9.
Przypomnijmy, że nieco starsza publiczność w dwa pierwsze dni przyszłego tygodnia o godz. 11 będzie miała okazję skorzystać z interesujących propozycji filmowych Wędrującego Ale Kina!, przeznaczonych dla nastolatków – w poniedziałek będzie to obraz „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja, który po projekcji spotka się z widzami, a we wtorek film Emilie Deleuze zatytułowany „Miss Imposible”.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o