Teatr się zapowiada

0
77
teatr1
REKLAMA

Od lutego br. nowa dyrektor artystyczna Tarnowskiego Teatru Ewelina Pietrowiak na stałe zamieszkała w mieście i, jak deklaruje, czuje się już tarnowianką. Obecnie, wraz z dyrektorem Rafałem Balawejderem, pracuje nad planem repertuarowym na nadchodzące miesiące. Zgodnie z wielokrotnie składanymi obietnicami, pierwsze przedstawienie premierowe w tym roku wyreżyseruje sama, a będzie to dramat Antoniego Czechowa „Trzy siostry”, w którego inscenizacji zobaczymy cały zespół aktorski Solskiego – próby są już w toku. Nieco później młodzi widzowie w ramach Małej Talii zobaczą prapremierę widowiska dla dzieci „Babcia mówi pa, pa” w reżyserii Agaty Biziuk. Tajemnicą natomiast na razie pozostaje, jaki spektakl zaprezentuje Tarnowski Teatr na tegorocznej XVI Talii. Wiadomo jedynie, że trwają rozmowy z reżyserem i rzecz jest w trakcie krystalizacji.
Równolegle na tarnowskiej scenie pojawi się zainaugurowany w ubiegłą niedzielę cykl „Solski o …aktorzy śpiewają”, którego ideą są spotkania publiczności z aktorami interpretującymi znane pieśni i piosenki pogrupowane w bloki tematyczne, przy czym motywem przewodnim pierwszego takiego muzycznego spotkania w teatrze jest miłość.
Czego jeszcze możemy się spodziewać na miejskiej scenie do końca 2012 roku? Dyrekcja teatru poinformowała, że, oprócz wymienionych spektakli oraz oczywiście komedii na Talię, planuje jedno duże widowisko oraz dwa mniejsze przedstawienia, w tym dyplomowy spektakl studenta reżyserii krakowskiej PWST, z którą Tarnowski Teatr chce nawiązać bliskie i stałe kontakty. W kwestii tegorocznego repertuaru wiele wszakże zależeć będzie od budżetu teatralnego, przeznaczonego na własne premiery.
Ponadto Tarnowski Teatr ogłosił konkurs na sztukę związaną z miastem. Tematyka prac konkursowych ograniczona jest do trzech haseł: Cyganie, Mościce i Roman Brandstaetter. Chętni do wzięcia udziału w konkursie już od lutego mogą przesyłać do teatru swoje teksty dramatyczne. Oceni je specjalnie powołane jury, a autor najlepszego otrzyma nagrodę pieniężną wysokości 5000 zł oraz możliwość współpracy przy inscenizacji tekstu na scenie.
Tymczasem od 20 lutego rozpoczyna się oficjalne przyjmowanie propozycji przedstawień komediowych na XVI Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia, zaś ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu konkretnych tytułów do repertuaru festiwalu zapadnie do końca maja. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, tarnowianie będą mieli możliwość zobaczenia siedmiu spektakli konkursowych i kilku imprez towarzyszących. Ogólnie w samej formule tegorocznego festiwalu nie zmieni się nic, poza terminem – początek Talii zaplanowano na 27 września, by czas jej trwania nie pokrywał się z festiwalem baletowym, organizowanym przez Centrum Sztuki Mościce.
W niedalekiej przyszłości jednak tarnowska Talia może zaistnieć w znacznie szerszym kształcie, a wszystko zależy od powodzenia projektu „Tarnów stolicą komedii”, złożonego w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie. Przedstawiona w nim idea zakłada pięć wydarzeń festiwalowych w latach 2013 – 2015: przegląd spektakli komediowych teatrów nieinstytucjonalnych – OFF (we współpracy z teatrami z Lublina, Wrocławia, Olsztyna i Bydgoszczy), pokazy spektakli ze szkół teatralnych i filmowych – KAMPUS, inscenizację w przestrzeni miejskiej – PLENER (przygotowaną przez Tarnowski Teatr), Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA oraz konferencję poświęconą obecnym trendom w gatunku komediowym. Cały cykl wydarzeń, składających się na projekt, kosztować ma 2 mln 149 tys. zł, z czego blisko milion – w przypadku wygrania procedury – pochodziłby z funduszy europejskich, będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o