„Tecekowi” stuknęła dwudziestka

0
93
REKLAMA

Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie lokalnej kultury bez Tarnowskiego Centrum Kultury, mieszczącego się w charakterystycznej kamienicy przy Rynku 5. Instytucja ta została utworzona 20 lat temu.
– W 1992 roku, decyzją ówczesnej rady miejskiej, na fali reformy samorządowej w kraju, postanowiono utworzyć miejską instytucję kultury pod nazwą Tarnowskie Centrum Kultury. Nie znaczy to, że wcześniej takich instytucji w mieście nie było. TCK wyrosło z Miejskiego Ośrodka Kultury i Tarnowskiego Ośrodka Kultury, które działały w Tarnowie od 1978 roku przy ulicy Krakowskiej 11, a pozbawione bazy lokalowej korzystały z cudzych sal. Kiedy został zakończony remont kamienicy przy Rynku 5, spróbowano utworzyć nową instytucję, przypisując jej trzy obiekty: tę kamienicę, amfiteatr letni oraz kino Marzenie – mówi Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury.
Kamienica przy Rynku 5 była budynkiem mieszkalnym, mocno zniszczonym. Jej zaadaptowanie na potrzeby kultury okazało się dobrym pomysłem. Duże pomieszczenia na piętrze stały się salami wystawowymi, pomieszczenia na poddaszu biurem i pracownią plastyczną Witolda i Elżbiety Pazerów. Tu także przygotowano niewielkie pokoje gościnne.
– Dziś TCK łączone jest bardzo mocno z piwnicami. Kiedy je odkopywano, nikt nie przypuszczał i pewnie nie potrafił sobie wyobrazić w nich sali koncertowej. A teraz właśnie te piwnice nadają charakter naszej instytucji, temu miejscu. Może są małe, może czasami jest ciasno, ale to wszystko tworzy atmosferę koncertów – dodaje Kapturkiewicz.
Kilka pierwszych lat TCK poświęciło na budowanie marki, pokazanie publiczności swoich propozycji na tarnowską kulturę, tego, w jaki sposób instytucja chce być postrzegana. Teraz Tarnowskie Centrum Kultury kojarzone jest z koncertami rockowymi i jazzowymi, promującymi często mało znane zespoły, ale także koncertami uznanych już gwiazd polskiej sceny rockowej i jazzowej. To także galeria fotografii i Szkoła Muzyków Rockowych.
Na przestrzeni 20 lat udało się zorganizować blisko tysiąc koncertów, kilkaset wystaw nie tylko fotograficznych; prowadzono rozmaite zajęcia warsztatowe. Na zaproszenie TCK w Tarnowie koncertowali m.in. Wojciech Waglewski, Jan Borysewicz, Maciej Maleńczuk, Grzegorz Markowski, Małgorzata Ostrowska, Martyna Jakubowicz, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak.
Przy okazji jubileuszu TCK przygotowało specjalną publikację.
– Sporo w niej wspomnień i zdjęć dokumentujących te 20 lat naszej działalności. Gdyby ktoś kiedyś chciał zerknąć do naszej historii, a może coś dodać, będzie miał doskonały materiał źródłowy. Powstała obszerna książeczka licząca około 200 stron. Postaraliśmy się podać tam listę zrealizowanych koncertów. Są też zdjęcia, sporo fotografii archiwalnych pokazujących, jak wyglądała kamienica przy Rynku 5 w okresie sprzed remontu, w latach 60., 70. ubiegłego wieku. Są też zdjęcia z imprez organizowanych przez nas. Są również wspomnienia osób, które w TCK pracują od początku, ale i tych, którzy z tą instytucją związali się niedawno. To daje obraz tego, jak sami postrzegamy siebie i swoją pracę tutaj – dodaje Tomasz Kapturkiewicz.
Publikacja „Kulturalny Tarnów. 20 lat Tarnowskiego Centrum Kultury”, pod redakcją Jerzego Armaty, ukaże się 26 maja i będzie dostępna bezpłatnie. Jubileuszowi towarzyszyć będą koncerty – wystąpią Afro Kolektyw, Dorota Miśkiewicz, Krzysztof Kiljański.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o