Tydzień z dobrym kinem

0
37
REKLAMA

Organizowany od kilkunastu lat we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty pokazuje kino niebanalne, odważne, poszukujące własnego języka, wymykające się klasyfikacjom gatunkowym. Dzięki festiwalowi polska publiczność ma szansę poznać najnowsze trendy współczesnego kina. W programie festiwalu pojawiają się filmy prezentowane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, przygotowywane często przez reżyserów, którzy właśnie w Cannes, Wenecji lub Berlinie okazują się być odkryciem roku.
Tym, którzy na festiwalu nie mogą być obecni, już po raz czwarty zaproponowano udział w projekcie T‑Mobile Nowe Horyzonty Tournée. Siedem filmów, które zdaniem festiwalowej publiczności oraz selekcjonerów stały się wydarzeniami festiwalu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością, obejrzeć można w różnych kinach w Polsce.
W tarnowskim programie T‑Mobile Nowe Horyzonty Tournée znalazły się następujące tytuły: „Holy Motors” (Francja, reż. Léos Carax; najbardziej ekstrawagancki film ostatniego festiwalu w Cannes; bohater, Monsieur Oscar, od świtu do zmierzchu wciela się w różne role, nie pozwalając nikomu wyznaczyć granicy dzielącej fikcję od rzeczywistości); „Za wzgórzami” (Rumunia, Francja, Belgia, reż. Cristian Mungiu; reżyser przygląda się współczesnej rumuńskiej prowincji, opowiadając historię dwóch młodych dziewczyn, Aliny i Voichity, które wychowały się razem w sierocińcu, a teraz spotykają się po kilku latach niewidzenia – jedna chce zostać zakonnicą, druga pracuje w Niemczech jako kelnerka na promie); „Sekret” (Polska, reż. Przemysław Wojcieszek; Ksawery, tancerz występujący na scenie jako drag queen, odwiedza mieszkającego na wsi dziadka Jana. Staruszek ukrywa mroczny sekret ciążący nad nim od wielu lat); „Post tenebras Lux” (Meksyk, Francja, Niemcy, Holandia, reż. Carlos Reygadas; nagrodzony na ostatnim festiwalu w Cannes za reżyserię film mistrza latynoamerykańskiego kina opowiada historię młodego małżeństwa z klasy średniej, mieszkającego z dwójką dzieci i psami w domu na wsi; rodzina przeżywa swoje mniejsze i większe dramaty, próbując wejść w relację z otaczającym ją światem); „Donoma” (Francja, reż. Djinn Carrénard; historia kilku zazębiających się romansów: pomiędzy nauczycielką hiszpańskiego, jej niesfornym uczniem i jego dziewczyną stygmatyczką; drugi trójkąt łączy przystojnego, czarnoskórego nieudacznika oraz dwie fotografki); „Sąsiedzkie dźwięki” (Brazylia, reż. Kleber Mendonça Filho; jedno z brazylijskich osiedli, gdzie większość domów należy do tej samej rodziny; ci, którzy je wynajmują, funkcjonują w klanowej wspólnocie, odgradzając się od zewnętrznego świata; pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi) oraz „Od czwartku do niedzieli” (Chile, Holandia, reż. Dominga Sotomayor Castillo; zwycięzca 12. edycji MFF T‑Mobile Nowe Horyzonty; opowieść o rodzinie, która wyrusza na kilkudniową wakacyjną przejażdżkę, prawdopodobnie ostatnią w ich wspólnym życiu, zapowiadającą rozstanie).
Wymienione filmy będzie można obejrzeć w kinie Millennium w Tarnowie od 1 do 7 marca. Szczegółowy repertuar znaleźć można na stronie internetowej kina.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o