Tydzień z muzycznymi talentami

0
44
Katarzyna Oleś-Blacha | fot. archiwum Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
REKLAMA

„Tydzień Talentów” to festiwal dający młodym, dobrze rokującym artystom szansę sprawdzenia swoich umiejętności, zyskania dla siebie i swojego artystycznego rozwoju dodatkowych korzyści. Pierwszą edycję festiwalu zorganizowano w październiku 1982 roku pod nazwą „Spotkania Młodych Muzyków – prezentacje laureatów konkursów polskich i zagranicznych”, a udział w niej wziął m.in. obecnie wybitny wiolonczelista – Andrzej Bauer. Rok później festiwal zmienił nazwę na tę obowiązującą do dziś. Na przestrzeni ponad trzech dekad, „Tydzień Talentów” okazał się być początkiem kariery m.in. wiolonczelisty Tomasza Strahla, skrzypka Jakuba Jakowicza, pianisty Rafała Blechacza. Festiwalowi zawsze towarzyszyli znani krytycy muzyczni oraz największe autorytety życia muzycznego; warto tu przypomnieć takie nazwiska, jak Jan Popis czy Anna Woźniakowska. Kilka lat temu „Tydzień Talentów” zyskał nową formułę – to teraz „Warsztaty z Mistrzami”, co pozwala młodym i utalentowanym uczniom na pracę pod okiem wybitnych mentorów, doświadczonych już artystów.
Tegoroczna edycja festiwalu „Tydzień Talentów – Warsztaty z Mistrzami” rozpocznie się 12 maja o godz. 18 koncertem w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Będzie to wieczór pieśni w wykonaniu solistki Opery Krakowskiej, Katarzyny Oleś-Blachy – artystki obdarzonej dźwięcznym sopranem koloraturowym, absolwentki i pedagoga Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncert wzbogaci obecność młodego laureata Konkursu Wokalnego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy – tenora Krzysztofa Zimnego. Przy fortepianie artystom towarzyszyć będzie Marta Mołodyńska-Wheeler. Wstęp na ten koncert jest bezpłatny.
Z kolei 15 maja o godz. 18 w Sali Lustrzanej w Tarnowie odbędzie się tradycyjny koncert najbardziej utalentowanych i wyróżniających się uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Zaprezentują się uczniowie klas klawesynu, śpiewu solowego i akordeonu. Pomiędzy koncertami, od 12 do 19 maja, uczniowie uczestniczyć będą w spotkaniach, warsztatach i lekcjach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Katarzynę Oleś-Blachę oraz nestora polskiej wiolinistyki Romana Lasockiego.
Festiwal zakończy się 19 maja drugim koncertem w Kąśnej Dolnej (początek o godz. 18, obowiązują bilety). We wspólnym recitalu wystąpią młodzi, jednak już niezwykle utytułowani muzycy – Szymon Nehring, finalista XVII Konkursu Chopinowskiego i Marcin Zdunik, najwybitniejszy polski wiolonczelista młodego pokolenia. Publiczność usłyszy m.in. utwory F. Chopina. Wieczór rozpocznie prezentacja szczególnie wyróżniających się uczestników „Warsztatów z Mistrzami”.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o