Uliczki Mościc – Głogowa i Czerwonych Klonów

0
181
Ulica-Czerwonych-Klonów
Ulica Czerwonych Klonów | Fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Teraz spacery są możliwe już nie tylko wirtualnie, a więc dzisiaj zapraszam na obrzeża Tarnowa, na przechadzkę po spokojnych Mościcach. Dla mnie ten spacer będzie bardzo ważny dodatkowo z tego powodu, że sama mieszkam w tej dzielnicy i regularnie jeżdżę na rowerze wyjątkowo urokliwymi ulicami: Głogową i Czerwonych Klonów.
Końcem lat 20. XX wieku na polach wsi Świerczków wytyczono główne ulice dla powstającego osiedla pracowników Państwowej Fabryki Związków Azotowych. Wśród nich późniejszą Głogową, która miała szczególne znaczenie, ponieważ stanowiła najkrótszą drogę i oś widokową pomiędzy budynkiem dyrekcji fabryki a rezydencją jej dyrektora. Ulica ta miała też być w przyszłości przecznicą Kwiatkowskiego, Białych Klonów i Jarzębinowej.
To jedna z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych uliczek w Tarnowie-Mościcach.

REKLAMA

Stoją przy niej cztery jednokondygnacyjne wille o cechach modernistycznych, stylizowane na siedziby ziemiańskie z XIX wieku. Powstały one zapewne niedługo po wytyczeniu ulicy, która podobnie jak sąsiednie przyjęła nazwę od gatunku posadzonych przy niej drzew. W 1979 roku ul. Głogowa i stojąca przy niej zabudowa została wpisana do rejestru zabytków jako część zespołu urbanistycznego osiedla pracowniczego Zakładów Azotowych.
Niedaleko ul. Głogowej znajduje się ulica Czerwonych Klonów, ciągnąca się prawie prostą linią z południa na północ. Południowym krańcem łączy się z dużo starszą ul. Czerwoną. Północny fragment dociera za skrzyżowaniem z ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego aż do pętli autobusowej. Wytyczono ją również pod koniec lat 20. XX w. na terenie dawnej wsi Dąbrówka Infułacka jako jedną z głównych ulic osiedla fabrycznego. Właściwie chyba powinno nazywać się ją aleją, ponieważ zgodnie z definicją aleja to droga obsadzona po obu stronach drzewami albo krzewami o określonej kompozycji. W przypadku tej ulicy wybrano klony czerwone. Podczas jej remontu usunięto część drzew, zastępując je bardziej odpornymi i łatwiejszymi w utrzymaniu jaworami. Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie obiecał jednak posadzenie klonów czerwonych na jedynej w Polsce ulicy noszącej ich nazwę.

Przy skrzyżowaniu z Czerwoną ulica Czerwonych Klonów biegnie obok placu Stanisława Kubińskiego, otwartego w 2009 roku. Następnie poziom jej obniża się pod wiaduktem kolejowym z lat 70. XX wieku. Dłuższy odcinek ul. Czerwonych Klonów rozdziela stadion piłkarsko-żużlowy „Jaskółcze gniazdo” od stadionu lekkoatletycznego i Centrum Sztuki Mościce. Na dalszym planie zauważymy budynek nowoczesnego obiektu sportowego, który zastąpił dawną halę „Jaskółka”. Idąc dalej spacerkiem możemy zrobić przerwę i przysiąść na ławeczce w pięknym parku im. E. Kwiatkowskiego, założonym w latach 1927‒1935. Oficjalnie, jako park miejski o powierzchni 8,34 ha, istnieje dopiero od 2003 roku. Kilkadziesiąt lat temu znajdowało się w nim mini zoo. Obecnie park zdobią odwzorowane w mniejszej skali projekty futurologiczne budynków Jana Głuszaka „Dagaramy” – tarnowskiego architekta futurysty. Naprzeciwko parku stoi budynek dawnego internatu technikum chemicznego i dwa bloki mieszkalne z lat 60. XX wieku.
A więc ubieramy buty i idziemy na spacer!

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o