Uliczne teatry na tarnowskim Rynku

0
67
Wśród ulicznych teatrów, które zaprezentują się na tarnowskim rynku, będzie m.in. ceniona francuska grupę La Compagnie Albedo

„Fahrenheit 451” to wizja przerażającego świata przyszłości, w którym zakazana jest literatura, sztuka i filozofia, a wszelkie indywidualne, wolne i wyzwolone myślenie, odczuwanie i poznawanie jest eliminowane. Obecna jest za to wszechpotężna „kultura obrazkowa” – z jej najstraszliwszą bronią: telewizją, która wtłacza świadomość pojedynczego człowieka i całych społeczności w schematyczne, odczłowieczone, pozbawione sensu egzystowanie. Większość przedstawień zaproszonych do tegorocznej edycji festiwalu „Ulica” będzie mocnym, wyrazistym ostrzeżeniem przed zagrożeniami takiej cywilizacji.
W najbliższy piątek na tarnowskim Rynku o godz. 16 zobaczymy francuską grupę teatralną La Compagnie Albedo w spektaklu „Les Tonys” o parze ochroniarzy, których misją jest zapewnienie bezpieczeństwa miastu i jego mieszkańcom. Nie są zbyt inteligentni, ale zawsze mają dobre intencje.
Godzinę później miejsce Francuzów zajmie zespół Cia.FrutillasConCrema z Santiago w Chile, a jednoosobowym przedstawieniem „Petit” bawił będzie tarnowian Claudio Martinez, chilijski artysta, klaun, błazen, mim, żongler i linoskoczek, który bez trudu pokonuje barierę językową, ponieważ komunikuje się z widzami językiem ciała, humoru i radości bycia razem.
Natomiast o godz. 18 zobaczymy widowisko „Pan Twardowski” polskiego Teatru Pinezka Przemysława Grządzieli, który od 1980 roku bawi ludzi na ulicach, placach i scenach całego świata. Jego przedstawienia to mieszanka klaunady, teatru lalek i improwizacji. Tarnowskim widzom przypomni legendę mistrza Twardowskiego, czyli polską wersję „Doktora Fausta”.
Ostatnim wykonawcą tarnowskiej części festiwalu będzie jego organizator – krakowski Teatr KTO, działający od 1977 r. Artyści zaprezentują groteskowy moralitet pt. „Peregrinus”, ukazujący jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Aktorzy w wielkich, sugestywnych maskach zbudują szereg z pozoru zabawnych scen, będących w istocie gorzką satyrą na świat współczesnego everymana w codziennej podróży pomiędzy domem a korporacją. Spektkal rozpocznie się o godz. 19 na Rynku i stopniowo przemieści na plac Sobieskiego.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o