Uroki dawnego Lwowa

0
57
wystawa-lwow
REKLAMA

Ekspozycja podróżuje po Polsce, organizatorem jej tarnowskiego etapu jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Wystawa nieco mylnie zatytułowana „Lwów w grafice”, bo nie tylko dzieła tworzone w technikach graficznych można na niej oglądać, składa się z 80 prac poświęconych pięknu miasta Lwa. Są wśród nich miedzioryty, litografie, akwaforty, drzeworyty – wiele ręcznie kolorowanych i barwnych, oraz obrazy malowane na papierze akwarelą lub gwaszem.
13 prac na ekspozycji to panoramiczne wizerunki Lwowa z różnych okresów historycznych, w tym najstarsze z prezentowanych dzieł – pochodzący z 1618 r. miedzioryt Hogenberga według rysunku Aurelio Passarottiego. Przedstawia miasto otoczone murami obronnymi, z gotycką i renesansową zabudową, nad którą górują kościelne i klasztorne wieże. Uwagę twórczym rozmachem zwraca też nieco młodsza panorama autorstwa Francoisa Perneura z lat 1775 – 1777.
Autorzy obrazów, znani malarze i graficy, reprezentujący różne szkoły i środowiska europejskie, m.in. Franz Ksawery Gerstenberger, Antoni Lange, Karol Auer, Teofil Czyszkowski, August Gatton, Maciej Bogusz Stęczyński, Tadeusz Rybkowski, Janusz Wesołowski, Antoni Pilichowski, Stanisław Tondos, a także panie: Józefa Kratochwila‑Widymska czy Wanda Korzeniowska, prowadzą nas lwowskimi ulicami i placami, zatrzymując się w wyjątkowych miejscach, przy charakterystycznych zabudowaniach, malowniczych i ciekawych architektonicznie budowlach. Na kilku pracach widnieje Ratusz (także stary) i plac Rynkowy z jego pałacami i kamienicami oraz małą architekturą, jak studnie‑fontanny Diany i Neptuna. Tematem innych są wspaniałe lwowskie świątynie, szczególnie katedry: łacińska, greckokatolicka (słynny sobór św. Jura wzniesiony na wyniosłym wzgórzu na miejscu pustelni bazyliańskiej) i ormiańska. Równie imponująco prezentują się na obrazach sakralne założenia dominikanów, bernardynów, benedyktynek, kościół Matki Boskiej Śnieżnej oraz Cerkiew Uspieńska – najważniejsza świątynia prawosławna z Wieżą Korniakta. Jedna z prac przedstawia także synagogę Złotej Róży. Czasem za sprawą artystów mamy możność zaglądnąć nawet na dziedzińce lub do wnętrz tych obiektów.
Osobną kategorię malarskich tematów stanowią lwowskie ulice – Pańska, Katedralna, Boimów, Serbska, Ruska, Szklarska, Blacharska, Grodzickich, Podwalna, oraz miejsca promenad, jak Wały Gubernatorskie czy Wały Hetmańskie, po których w XIX w. spacerują lwowianie i toczą się eleganckie powozy. Oglądamy również Wysoki Zamek, Basztę Prochową, Arsenał Miejski, Strzelnicę oraz gmachy użyteczności publicznej – stary uniwersytet, stary teatr, teatr Skarbka, Ossolineum, Szpital Powszechny
Wystawa w tarnowskim Ratuszu zaprasza zwiedzających do odbycia czegoś na kształt sentymentalnej podróży po galicyjskim mieście. Ukazuje różne, wyłaniające się z mniej lub bardziej odległej przeszłości, oblicza Lwowa, zmieniające się w zależności od pór roku, oświetlenia, pogody czy techniki artystycznego utrwalenia. Za każdym razem jest to jednak wizerunek niezwykły, przyciągający osobliwą atmosferą, wspaniałą, często kilkusetletnią architekturą, która niestety nie zawsze w niezmienionym stanie przetrwała do dziś.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments