W muzeum pachnieć będzie świętami

0
75
Konkursowi towarzyszy wystawa najlepszych prac i świąteczny kiermasz
REKLAMA

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie wspólnie z Muzeum Okręgowym w Tarnowie organizuje 30. Regionalny Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy. Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych twórców ludowych z regionu tarnowskiego, gorlickiego i nowosądeckiego. Cele konkursu od lat są te same – ma on m.in. pomagać w podtrzymywaniu i dokumentowaniu ludowej tradycji zdobienia pisanek, w kontynuowaniu rodzinnych tradycji rękodzieła ludowego, ma też pomóc ludowym twórcom w doskonaleniu ich warsztatu artystycznego.
– W konkursie uczestniczą wszyscy zainteresowani tradycją wielkanocną, a swoje prace wystawiają nie tylko osoby indywidualne, ale także gminne ośrodki kultury, warsztaty terapii zajęciowej, wielopokoleniowe rodziny. Komisja konkursowa ocenia prace konkursowe w kategoriach: pisanka tradycyjna, pisanka współczesna, plastyka obrzędowa, stoisko wielkanocne, stół wielkanocny. Oceniając na przykład pisanki tradycyjne, komisja bierze pod uwagę zachowanie tradycyjnych technik, motywów i kolorystyki, precyzję wykonania, a przy ocenie pisanek współczesnych istotny jest chociażby sposób zdobienia, użyte materiały i walory artystyczne takich pisanek. Co ważne, oceniane są tylko te pisanki, których podstawą jest naturalne jajko. Konkurs odbywa się na kilka dni przez Wielkanocą. Może być zatem doskonałą okazją, by poznać ciekawe sposoby zdobienia jajek, by zobaczyć stół wielkanocny, przygotowany w sposób tradycyjny i zawierający wszystkie elementy charakterystyczne dla naszej tradycji i naszej obrzędowości wielkanocnej – mówi Beata Rompała, koordynatorka konkursu.
Konkurs potrwa od 8 do 13 kwietnia. Publiczność będzie mogła zobaczyć prace zgłoszone na konkurs od 10 do 12 kwietnia w godz. 10‑15 w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie przy ul. Krakowskiej 10. Dzień później, 13 kwietnia w godz. 10‑12, odbędzie się kiermasz wielkanocny, a po jego zakończeniu komisja konkursowa ogłosi wyniki konkursu, wręczając laureatom nagrody rzeczowy i nagrody pieniężne.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o