W świecie czeskiej wyobraźni

0
97
REKLAMA

Udana prezentacja prac Jerzego Nowosielskiego podczas ubiegłorocznego festiwalu ArtFest pozwoliła organizatorom 9. Festiwalu Sztuki im. Bogusława Wojtowicza ArtFest 2012 odważnie sięgnąć po kolejne, wyjątkowe artystyczne propozycje. W tym roku główną ekspozycją festiwalu jest retrospektywna wystawa fotografii Jana Saudka, mistrza czeskiej fotografii.
– Pokażemy około 60 prac wybranych z twórczości Jana Saudka. Wystawa w Tarnowie po raz pierwszy w Polsce prezentuje pełny dorobek artysty, począwszy od lat pięćdziesiątych do jego ostatnich, najbardziej kontrowersyjnych prac. Gościem specjalnym wernisażu będzie Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, który objął patronatem wystawę. Kolejnym gościem będzie Sara Saudkova, modelka i partnerka Jana Saudka, która otworzy wystawę i pokaże także cykl swoich zdjęć – mówi Ewa Łączyńska‑Widz, dyrektor Galerii Miejskiej w Tarnowie.
Jan Saudek, fotograf, malarz i grafik, jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym na świecie czeskim fotografem. Wyklęty we własnym kraju stworzył fantastyczny świat wyobraźni, mistyczne miejsca przesiąknięte magiczną rzeczywistością. Jego obrazy w stylu „tableau vivant” i „pose plastique” przyniosły mu międzynarodową sławę, podobnie jak akty. Saudek ukazuje nagość i odkrywa piękno nawet w zepsuciu i deformacji.
Autorką drugiej wystawy jest Sara Saudková, która zaprezentuje swój cykl zdjęć „Morning”. Fotografować zaczęła dopiero w wieku 32 lat, a do tego czasu ukończyła studia ekonomiczne na uniwersytecie, prowadziła program w telewizji, napisała kilka książek oraz była modelką i partnerką Jana Saudka. Jej przygoda z fotografią nie okazała się tylko zabawą, ale też miłością, dzięki czemu odniosła sukces. Już rok po debiucie wydawnictwo Carlton Books z Londynu zamówiło u niej kilka fotografii do albumu pt. „Masterpieces of Erotic Photography”, odbyła się jej pierwsza wystawa, a potem kolejne. Sara Saudková nie ufa za bardzo nowym technikom. Fotografuje starym aparatem i ceni sobie znajomość meandrów ciemni fotograficznej.
Otwarcie obu wystaw odbędzie się w piątek 23 listopada o godz. 19 w Centrum Sztuki Mościce. Wystawa Jana Saudka przeznaczona jest dla widzów dorosłych, a obie ekspozycje można oglądać do 12 stycznia 2013 r.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o