Wakacje wśród lalek

0
65
REKLAMA

„Nuda” – zapewne tak jeszcze kilka lat temu wiele osób oceniłoby swój pobyt w muzeum. Na szczęście w muzealnych placówkach odchodzi się od bezrefleksyjnego zwiedzania. Coraz częściej eksponatom towarzyszą multimedialne prezentacje, a zwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach, które pozwalają im lepiej poznać tematykę wystawy. Nie inaczej jest w Muzeum Lalek w Pilźnie, mieszczącym się przy ul. Grodzkiej 24, tuż obok pilźnieńskiego rynku. Na czas wakacji przygotowano tu ciekawą ofertę warsztatów. Mogą wziąć w nich udział najmłodsi, ale także młodzież i dorośli.
Pierwsza propozycja to warsztaty teatralne, z których bezpłatnie mogą skorzystać osoby, które wcześniej zdecydowały się na zwiedzanie muzeum. Dodatkowo, właśnie w okresie wakacji, chętni mogą wziąć udział w kilku innych warsztatach, ale płatnych. – Zapraszamy do nauki pisania kart pocztowych przy użyciu gęsiego pióra. Swoje zdolności plastyczne będzie można odkryć podczas malowania kamieni, a jak czarująco i kolorowo wyglądają już pomalowane, można zobaczyć w naszym ogrodzie przy muzeum. Zapraszamy też do malowania symboli japońskich: na wypalonych medalionach z porcelany, już z otworem i założonym rzemieniem, są kontury poszczególnych symboli. Zadaniem uczestników zajęć jest ich pomalowanie czarnym tuszem. Oczywiście wykonane medaliony można zachować na pamiątkę – opowiada Katarzyna Heliniak.
Zapewne nie tylko dziewczęta i panie zainteresowane będą kolejnymi warsztatowymi propozycjami. A chodzi m.in. o malowanie twarzy i ubranie lalki japońskiej lub drewnianych kukiełek. Te ostatnie można ubrać w stroje bajkowych bohaterów lub stroje ludowe. A ciekawscy mogą zaglądnąć do pracowni ceramicznej i albo tylko podglądać przygotowanie i wypał np. medalionów z porcelany, albo spróbować swoich sił i z bezkształtnej masy ceramicznej stworzyć ozdobne figurki. Gotowe elementy są potem wypalane i po około trzech tygodniach wysyłane do uczestnika warsztatów.
A co poza tym można zobaczyć w Muzeum Lalek w Pilźnie? – Pokazujemy historię lalki od III wieku aż do ubiegłego. Perełką w naszych zbiorach jest kolekcja oryginalnych lalek japońskich, ilustrujących dzieje Japonii od czasów prehistorycznych po koniec XX wieku. Zwiedzając wystawę, co zwykle trwa ponad godzinę, można też zajrzeć do pracowni lalkarskiej, w której powstają lalki – opowiada Katarzyna Heliniak.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o