Widok z daleka

0
105
sasnalowie
REKLAMA

„Z daleka widok jest piękny” to film w reżyserii i według scenariusza Anny i Wilhelma Sasnalów, autorami zdjęć są Wilhelm Sasnal i Aleksander Trafas. Podczas ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu film zdobył Wrocławską Nagrodę Filmową w konkursie Nowe Filmy Polskie.
„Z daleka widok jest piękny” to opowieść o podkarpackiej wiosce, gdzie latem toczy się nieco ospałe, wypełnione codziennymi czynnościami życie. Kobiety gotują obiad, mężczyźni zakładają wnyki w lesie, młodzi kąpią się w rzece. Główny bohater filmu – Paweł, mieszkający ze starą, schorowaną matką – zbiera złom, na zagraconym podwórku tnie na części stare samochody. Gdy wywiezie matkę do zakładu opieki, zyska dom, w którym chce rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika, nikt nie wie, co się z nim stało. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy – najpierw potajemnie nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność. Po jego powrocie zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w splądrowanym siedlisku.
Anna i Wilhelm Sasnalowie dwa lata spędzili na dokumentacji we wsi Zielona. Podglądali, obserwowali. Jak mówi Anna Sasnal, szukano takiej formy dla tego filmu, która prostą fabułę będzie chronić przed dosłownością, by widzowie nie odbierali go jako „filmu o polskiej wsi”.
Anna i Wilhelm Sasnalowie to twórcze małżeństwo obecnie mieszkające w Krakowie. Anna Sasnal urodziła się w 1973 roku, jest redaktorką i scenarzystką; Wilhelm Sasnal (ur. w 1972 r.) to znany w kraju i zagranicą malarz, a także eksperymentujący filmowiec. Jego prace można znaleźć w słynnych światowych muzeach i galeriach; swoje filmy pokazywał w Nowym Jorku, Zurychu czy Glasgow. „Z daleka widok jest piękny” to ich wspólny pełnometrażowy debiut.
Anna i Wilhelm Sasnalowie będą gośćmi cyklicznych spotkań prowadzonych przez Łukasza Maciejewskiego. W niedzielę 4 marca o godz. 18 w kinie Millennium będzie można zobaczyć film „Z daleka widok jest piękny”, a po projekcji porozmawiać z twórcami filmu.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o