Więcej pieniędzy, ciekawsza oferta

0
54
kultura pieniadze
REKLAMA

O kolejnych kulturalnych wydarzeniach, których realizacja będzie możliwa dzięki dotacjom zewnętrznym, informują Tarnowski Teatr i Galeria Miejska.
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego jeszcze realizuje projekt „Cztery Talie Roku” i przygotowuje jesienną edycję festiwalu komedii, ale już zapewnił sobie pieniądze na organizację kolejnego dużego projektu i następnych edycji festiwalu Talia. – „Tarnów stolicą komedii”, tak nazwaliśmy nowy projekt i o jego dofinansowanie staraliśmy się w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie. Całość będzie kosztowała 2 mln 149 tys. zł, dofinansowanie to 980 tys. zł. Pozostała kwota pochodzi z budżetu miasta i zysków wypracowanych przez teatr. Projekt realizowany będzie do 2014 roku – wyjaśnia dyrektor Rafał Balawejder. naczelny Tarnowskiego Teatru.
„Tarnów stolicą komedii” to w sumie cztery imprezy, wiosną 2013 roku będzie to „Talia – przedmieście”, czyli przegląd spektakli teatrów nieinstytucjonalnych i „Talia – kampus”, czyli przedstawienia komediowe przygotowane przez studentów kończących właśnie naukę w krakowskiej PWST, Akademii Teatralnej w Warszawie i łódzkiej „filmówce”. – Trzeci element to „Talia – plener”, czyli plenerowe spektakle w Tarnowie, Bochni, Brzesku i Dąbrowie Tarnowskiej. I na finał jesienią „Talia – centrum”, czyli Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia – dodaje dyrektor Balawejder.
Wiosną przyszłego roku do remontowanego jeszcze pałacyku w Parku Strzeleckim przeprowadzi się Galeria Miejska. Czasu jeszcze sporo, ale już teraz planowane są wydarzenia inaugurujące działalność tej instytucji w nowym miejscu. – Projekt zatytułowaliśmy „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal” i jest to cykl czterech wystaw, które mają otwierać działalność Galerii Miejskiej w nowej siedzibie. Postanowiliśmy na bazie historii Tarnowa przygotować wystawy sztuki współczesnej z udziałem artystów międzynarodowych. Cztery wystawy i cztery tematy. Pierwszy z nich to „Tadeusz Kantor – wczesne lata”. Kantor spędził w Tarnowie lata młodości, tutaj zdawał maturę w 1933 roku. Partnerem tej wystawy jest Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka – mówi Ewa Łączyńska‑Widz, dyrektor Galerii Miejskiej w Tarnowie.
Tematem kolejnej wystawy będzie Zalipie, a dwóch następnych Romowie i Żydzi. Galeria Miejska chce w ten sposób odwołać się do historii miasta, do jego wielokulturowości Na realizację dwuletniego projektu, wartego blisko 800 tys. zł, galeria pozyskała ponad 369 tys. zł.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o