Wierzchosławice. Będzie się działo…

0
108
kultura wierzchosalwice
REKLAMA

W nowoczesnym mieści się teraz Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa. Chociaż obiektu zazdrości Wierzchosławicom wiele gmin i miast w Polsce, to jednak wykorzystanie wszystkich możliwości lokalowych i organizacyjnych dopiero w planach. – Przyznam szczerze, że początki były trudne, bo dodatkowe wyposażenie choćby restauracji wiązało się z poważnymi kosztami. Ten etap mamy już na szczęście za sobą i teraz ostro przymierzamy się do rozwijania działalności. Pomysłów mamy bardzo dużo, zobaczymy które uda się najszybciej zrealizować– mówi dyrektor GCK w Wierzchosławicach Danuta Flaumenhaft.
Samej powierzchni użytkowej jest w centrum 3 150 metrów kwadratowych, teren wokół to prawie 3,5 hektara. Szczególne wrażenie robi duże, zwieńczone szklanym dachem, atrium. Gospodarze liczą, że największym źródłem dochodu będą będzie hotel z 30 pokojami i restauracja. – Większość pokoi jest zajętych, restauracja dobrze sobie radzi, mamy sporo rezerwacji. Były już także pierwsze posiedzenia w dwóch nowoczesnych, klimatyzowanych salach konferencyjnych – nie ukrywam, iż wiążemy z ich wynajmowaniem spore nadzieje, bo niemały koszt utrzymanie dosyć dużego obiektu ponosi gmina– wyjaśnia gospodyni Centrum.
W Centrum odbyły się w ub. roku Dni Kultury Wsi Polskiej, wystąpił m.in. świętujący 65‑lecie działalności miejscowy zespół folklorystyczny „Swojacy”, którzy zaczynali w tym samym, jeszcze w czasach UL, a teraz znowu mają tam siedzibę. Właśnie z folklorem wiążą się kolejne plany Centrum, bowiem w planach jest organizowanie cyklicznego festiwalu folklorystycznego. Rodzajem próby będzie wizyta zespołu folklorystycznego z Turcji, który wystąpi we wrześniu na Święcie Karpia.
Planowane są cykliczne wystawy artystów plastyków, także z najbliższych okolic – obecnie w atrium można oglądać obrazy Henryka Klicha. Ciekawym pomysłem może się okazać, przygotowywany wspólnie ze stowarzyszeniem Horyzont z Bogumiłowic, projekt „50 plus minus”, czyli zajęcia dla osób w okolicach „pięćdziesiątki. Ma to być rodzaj Akademii Seniora z zajęciami, spotkaniami, wykładami, ale także propozycjami sportowymi, bo Centrum dysponuje nowoczesnym boiskiem ze sztuczną nawierzchnia, kortami tenisowymi, salą do squasha i boiskiem do piłki plażowej. Planowane jest m.in. zorganizowanie piłkarskiego turnieju mini‑euro.
Dyrektor Flaumenhaft podkreśla, że wciąż szuka dobrych pomysłów, które można by realizować w wierzchosławickim Centrum.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o