Władza i pożądanie

0
75
walka-czarnucha
REKLAMA

Przygotowywana właśnie w tarnowskim teatrze kolejna premiera – inscenizacja dramatu „Walka czarnucha z psami” Bernarda‑Marie Koltésa, to trzeci i ostatni spektakl realizowany w ramach projektu „Trzy razy pra”, dofinansowany przez ministerstwo kultury i zakładający prapremierowe realizacje.
Bernard‑Marie Koltés (1948‑1989) był francuskim pisarzem, aktorem i reżyserem, jednym z czołowych przedstawicieli francuskiego teatru absurdu i autorem wielu sztuk wywołujących kontrowersje. W wieku 22 lat napisał i wyreżyserował swoją pierwszą sztukę teatralną, ale światowe uznanie przyniosła mu wystawiona w 1985 roku sztuka „Walka czarnucha z psami” – rozpisana na cztery osoby opowieść o władzy i pożądaniu rozgrywająca się w Afryce w drugiej połowie XX wieku. Dramat ten to pokłosie podróży Koltésa do Ameryki Południowej i Afryki, gdzie po raz pierwszy zetknął się z zawłaszczaniem tamtejszych terenów przez kulturę białych.
Spektakl w Tarnowie reżyseruje Jakub Porcari, z którym przeprowadziliśmy publikowany obok wywiad. W przygotowywanej inscenizacji Porcari wykorzysta projekcje filmowe oraz tłumaczone specjalnie na potrzeby tarnowskiej prapremiery zapiski Koltésa.
Spektakl „Walka czarnucha z psami” wystawiony zostanie prapremierowo na scenie Underground Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie w sobotę 16 listopada o godz. 18. W przedstawieniu grają: Ireneusz Pastuszak (Horn), Aleksander Fiałek (Cal), Kinga Piąty (Leone) oraz Tomasz Wiśniewski (Alboury).

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments