Wojna, muzyka, fotografia

0
85
wojna-ckm
REKLAMA

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego to uznana za arcydzieło literackie, pełna dramatyzmu relacja naocznego świadka z walczącego miasta. Na tym niezwykłym tekście oparty jest koncert „Białoszewski 44”, przygotowany w 70. rocznicę powstania warszawskiego. Autorem scenariusza i reżyserem widowiska jest Jerzy Bielunas, zaś twórcą muzyki Mateusz Pospieszalski. W efekcie współpracy obydwu panów powstało kilkanaście utworów układających się w przejmujący obraz codziennej egzystencji ludzi uwięzionych wśród gruzów, przekradających się kanałami, modlących się wśród huku spadających bomb czy słuchających muzyki pod ostrzałem. Są też sekwencje poświęcone powstańczym szpitalom, ratowaniu rannych, pejzażom zburzonej stolicy, wreszcie kapitulacji.
Muzyka Mateusza Pospieszalskiego oscyluje wokół różnorodnych stylów i form – ze sceny płyną więc dźwięki inspirowane barokową polifonią, melodyką godzinek i litanii, ale też współczesnym rockiem, popem i rapem. A wszystko to w znakomitym wykonaniu popularnej aktorki Kingi Preis, Adama Nowaka z zespołu Raz Dwa Trzy oraz samego kompozytora.
Równocześnie w holu Centrum Sztuki Mościce zawiśnie wystawa łącząca się ze spektaklem wojenną tematyką, skupioną wszakże nie wokół powstańczej stolicy, a okupowanego przez Niemców Tarnowa. „Wojna zaczęła się w Tarnowie” to cykl fotografii pochodzących z prywatnej kolekcji Marka Tomaszewskiego, pokazujących Tarnów w wojennych realiach z lat 1939 – 1945. Na zdjęciach będzie można zobaczyć m.in. sceny frontowe, Niemców maszerujących ul. Krakowską, migawki z życia w getcie, gruzy po zburzonych budynkach, obrazki z tarnowskich ulic. W zbiorze są też fotografie wstrząsające – utrwalone w obiektywie egzekucje, ranni, trupy na chodnikach. Wszystkie zdjęcia są nietuzinkowe i prezentowane publicznie będą po raz pierwszy.
Wystawie towarzyszyć będzie promocja najnowszej książki Marka Tomaszewskiego, przedsiębiorcy, pasjonata lokalnej historii i miłośnika Tarnowa, pt. „Tarnów – okupacja 1939‑45”.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments