Woskiem malowane

0
82
Woskiem-malowane

Na wystawie zatytułowanej po prostu „Malarstwo” artystka pokazuje 19 ikon oraz ponad 30 obrazów wykonanych techniką enkaustyki, która polega na malowaniu woskiem pszczelim zmieszanym z pigmentami.
Wspaniałe kolorowe ikony zgromadzone są w pierwszej niedużej salce galerii. Beata Olszewska jest mistrzynią w ich „pisaniu”, a swoje umiejętności wciąż rozwija w pracowni jezuity ojca Zygfryda Kota w Krakowie. Należy ponadto do krakowskiej grupy malarzy ikon – „Lumen”.
Jednak trzon obecnej ekspozycji stanowią nie tyle ikony, co wyrosłe z nowej pasji artystki dzieła malowane woskiem. – Moje obrazy można dotykać, byle nie drapać – żartuje pani Beata. – Technika, której używam, jest wbrew pozorom bardzo trwała. Wosk pszczeli trzeba najpierw wybielić, następnie zmieszać z żywicami, a później z pigmentami. Maluje się warstwami przy użyciu normalnego pędzla szczecinowego lub innego, który pod wpływem temperatury się nie stopi, bo wosk rozgrzany jest do temperatury 150 st. C. To jednak nie wszystko, bo trzeba jeszcze połączyć wszystkie warstwy razem przy pomocy nagrzewnicy, a po kilku dniach obraz wypolerować. Jak widać, technika enkaustyki jest bardzo pracochłonna, ale efekty uzyskiwane przez artystkę są godne podziwu.
Jej prace ukazujące naturę w detalach, podglądaną z bliskiej perspektywy czarują barwami, głębią i blaskiem. Liście na śniegu, woda obmywająca kamienie w strumieniu, ryby pływające tuż pod jej lustrem, pojedynczy kwiat, gałązka z owocami, drzewo – każdy element przyrody pod pędzlem pani Beaty nabiera wyjątkowego znaczenia i piękna. Dzięki jej twórczości odkrywamy naturę na powrót w niedostrzeganych na co dzień urokach i szczegółach. Przy czym przedstawienia pierwszoplanowe kompozycji mają niebanalne tło, a całość stwarza wrażenie trójwymiarowości i cieszy oko każdego odbiorcy.
Beata Olszewska jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Ukończyła również studia podyplomowe z historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje jako nauczycielka sztuki w Szkole Podstawowej w Pleśnej oraz prowadzi pracownię ikony w Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Swoją twórczość pokazywała na wystawach zbiorowych z krakowską grupą „Lumen”, a także na ekspozycjach indywidualnych w różnych galeriach regionu tarnowskiego. Na swoim koncie ma też kilka nagród.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o