Wszystko opowiedzieć tańcem

0
28
scena-otwarta
REKLAMA

Po raz czwarty odbędzie się w Tarnowie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta, organizowany przez Centrum Sztuki Mościce. Festiwal promuje aktualne trendy w sztuce teatru tańca współczesnego i baletu, prezentuje spektakle uznanych artystów z różnych stron świata, dając twórcom możliwość konfrontacji technik tanecznych, kunsztu i wyobraźni artystycznej. Festiwal rozpocznie się 10 października i potrwa ponad tydzień, do 19 października.
– Festiwal Scena Otwarta to projekt wymyślony i stworzony przez nas od początku do końca. Przedsięwzięcie to spodobało się publiczności, chociaż trzeba było na to poczekać. Jako organizatorzy wiedzieliśmy, że proponujemy coś niezwykłego, fantastycznego, ale nie byliśmy pewni, czy takie same odczucia towarzyszyć będą widzom. Po pierwszej edycji było jeszcze sporo wątpliwości i pytań, czy aby na pewno festiwal teatrów tańca to pomysł trafiony. Dziś już wiemy, że pomysł na pewno się sprawdził. Taniec współczesny nie jest tematem popularnym, ale staramy się czynić go zrozumiałym dla widza, w czym pomagają i same prezentacje, i cała gama wydarzeń dodatkowych – mówi Agnieszka Kawa, dyrektor Centrum Sztuki Mościce.
Idea festiwalu pozostaje ta sama, ale charakter poszczególnym edycjom nadają festiwalowe przedstawienia – za każdym razem inne tematy, inne kultury, nowe doznania estetyczne. Organizatorzy otrzymali sporo zgłoszeń od teatrów z wielu krajów. Po przeglądnięciu materiałów zdecydowali się zaprosić następujące teatry: Kamea Dance Company (Izrael), Teatr Narodowy z Koszyc (Słowacja), Polski Teatr Tańca, Teatr Dada von Bzdülöw (Polska), Art Color Ballet (Polska), Dantzaz Konpainia (Hiszpania), Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego (Polska).
– Obecną edycję festiwalu Scena Otwarta odróżnia od pozostałych chociażby to, że zobaczymy przede wszystkim spektakle premierowe, przygotowane przez poszczególne teatry w ostatnim sezonie artystycznym. Co ciekawe, gościć będziemy dwa teatry, które w Polsce jeszcze nie miały okazji występować – to grupy z Hiszpanii i Izraela – podkreśla Karolina Wójs, koordynatorka festiwalu Scena Otwarta.
Festiwal otworzy spektakl pt. „Carmina Burana” w wykonaniu izraelskiego teatru Kamea Dance Company. To jeden z wiodących teatrów na izraelskiej scenie tanecznej, założony w 2002 roku przez Danielę Schapirę i Tamira Ginza. W czasie festiwalu publiczność obejrzy także spektakl „Chaotica” w wykonaniu teatru State Theatre Kosice ze Słowacji. Polski Teatr Tańca z Poznania wystawi spektakl pt. „Czterdzieści”, Teatr Dada von Bzdülöw z Gdańska pokaże spektakl pt. „Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś”, będący zabawą z konwencjami, popkulturą, sztuką współczesną, kinem. Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu pokażą widowisko „Magia baletu”, składające się z kilku etiud. Do Tarnowa przyjedzie również krakowska grupa Art Color Ballet z widowiskiem „Preludium słowiańskie”, sięgającym do korzeni kultury Słowian, pełnej magii i osobliwości. Dantzaz Konpainia z Hiszpanii zaprezentuje spektakl „SPY FLASH!”. To profesjonalny teatr tańca z siedzibą w San Sebastian, który ze swoją sztuką wchodzi w niekonwencjonalne przestrzenie, takie jak ulica, plaże, parki, budynki i inne punkty miast.
Organizatorzy festiwalu przygotowali różnorodne ceny biletów, zależne od miejsca zajmowanego na widowni. Bilety kosztują od 10 do 30 zł, karnety na wszystkie spektakle zakupić można w cenie 70 lub 90 zł. Zwyczajowo już po przedstawieniach będzie możliwość spotkania publiczności z tancerzami i choreografami. Szczegółowe informacje o programie znaleźć można na stronie www.scenaotwarta.pl.
Za tydzień napiszemy o imprezach towarzyszących festiwalowi Scena Otwarta; rozdamy też zaproszenia na poszczególne festiwalowe przedstawienia.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments